Dünyanın En Güçlü Donanmalarına Kafa Tutan Kadın Korsan Ching Shih

Dünyanın En Güçlü Donanmalarına Kafa Tutan Kadın Korsan Ching Shih

Denizler uzun yıllar boyunca erkeklerin egemen olduğu sulardı. Mürettebatın dikkatini dağıttığı ve denizi kızdırıp intikam almak için tehlikeli şartlara sebep olduğuna inanıldığı için uzun zamanlar gemide kadın olması şansızlık sayıldı. Ne var ki erkek mürettebatın hassas duygularına uygun olarak çıplak kadınların denizi sakinleştirdiğine inanıldığından gemi burnunu dekore etmek için kullanılan çoğu gemi aslanı çıplak göğüslü kadın figürü olarak seçilmekteydi. Bugün denizde çalışan kadınların sayısı son yüzyıla göre çok büyük ölçüde artsa da hala gemilerin komutası çoğunlukla erkeklerde, özellikle korsan gemilerinin.

Adını duyar duymaz gözümüzde tahta bacakları, göz bantları, kanca elleri ve omuzlarındaki papağanları ile canlanan, kurgu halleri hep biraz eksantrik olan korsanlar eski zamanlardaki kadar fazla değil ancak gözümüzde canlanan hallerinden eser olmasa da hala denizlerde ticaret gemilerinin peşindeler.

19’uncu yüzyılın başlarında ise denizlerde kadınlar için var olan tüm imkansızlıklara inat Çing Hanedanı yönetimindeki Güney Çin Denizi'nde Güney Çin Denizi’nin Terörü olarak anılan amansız bir kadın korsan hüküm sürmekteydi.

Shi Yang, daha sonra herkes tarafından bilinecek adı ile Ching Shih, 1775 yılında Çin’in Xinhui, Guangdong bölgesinde doğdu ve amansız bir korsan olmadan önce epeyce güç bir hayat yaşadı. Shi Yang’ın Tanka yani bir bot insanı olduğu tahmin edilmektedir. Tankalar Çin’in güneyindeki diğer kısımları ile birlikte Guangdong bölgesinin kıyı kesimlerinde denizin üzerindeki yüzen barakalarda yaşayan, deniz çingenesi de denen toplum dışına itilmiş insanlardır.

Tanka people in 1900's

Büyük bir fakirlik içinde büyüyen Shi Yang ergenliğe ulaşır ulaşmaz yüzen genelevlerde seks işçisi olarak çalışmaya başladı. Güzelliği, nüktedanlığı ve ağırbaşlılığı ile kısa zamanda ünlendi ve saray mensupları, zengin tüccarlar gibi yüksek profildeki müşterilere hizmet vermeye başladı.

1801 yılında, 26 yaşındayken ünlü korsan Cheng Yi ile tanıştı. Cheng Yi Viyatnam’daki Tay Son Hanedanı ile anlaşmalı olarak Tay Son ile Çing Hanedanları arasındaki savaşlarda korsan gemileri ile Çing Handan’ına saldırıyordu. Cheng Yi, Shi Yang’ın güzelliği ve ticari sırlarla iyi bağlantıları olan müşterileri üzerinde güç kullanma yeteneği karşısında büyülenmişti. Evlenme teklifi ettiğinde Shi Yang ancak gelirinin %50’sini ve korsan filosunun bir kısmının kumandasını kendisine vermesi karşılığında evlenmeyi kabul edeceğini söyledi ve Cheng Yi şartları kabul etti. Bu dönemde Cheng Yi en büyük korsan filosu olan Kırmızı Bayrak Filo’sunun başında bulunmaktaydı.

Shi Yang kısa zamanda eşinin korsan filosunda söz sahibi olmaya başladı. Özellikle kadın esirler ile ilgili kati kurallar getirdi. Kadın tutsaklara tecavüz edenlerin, evlilik içi sadakatsizlik ve zina yapanlar ile kurallara uymayanların derhal infaz edilmesini emretmişti. Üstelik tutaksak ile filo mensubu arasındaki ilişki karşılıklı rızaya dayanıyorsa her ikisi de idam edilmekteydi. Her ne kadar güzel ve çekici kadın tutsaklar derhal satılmakta ya da rızaları varsa korsanlar ile evlendirilse de güzel olmayan, zayıf ve hamile olanları derhal serbest bırakılmaktaydı.

Bir taraftan özellikle kadınlara karşı dönemin şartlarına göre epeyce net bir duruş sergilerken diğer yandan entrikalı bir özel hayatı vardı. Cheng Yi’nin ölümüne kadar süren 6 yıllık evliliklerinde 2 erkek çocukları oldu. Bunun yanı sıra birlikte Cheung Po isimli 20’li yaşlarının ortalarında genç bir balıkçıyı evlat edindiler ve bu durum evlatlık Cheung Po’yu filonun ikinci adamı yapıyordu. Alışılagelmişin aksine Çin’de çeşitli iş ya da akrabalık ilişkilerini güçlendirmek için yetişkinlik yaşına gelenlerin evlat edinilmesi normal kabul ediliyordu. Bir rivayete göre Cheng Yi’nin üvey oğlu ile baba oğlu ilişkisinden öte bir gönül ilişkisi de vardı.

Cheng Yi, 16 Kasım 1807 tarihinde bir fırtınada güverteden düşerek öldüğünde 42 yaşındaydı. Bu olay neticesinde Shi Yang herkes tarafından bilinen ve bizim de bundan sonra öyle anacağımız ismini aldı, Ching Shih yani Cheng’in dulu.

Ching Shih

O dönemki korsan yasaları filo liderliğinde bir erkek olması gerektiğini şart koşuyordu. Eskiden beri sahip olduğu ikna yeteneği ve politik duruşunu kullanan Ching Shih eşinden boşalan göreve gözlerini dikmiş kaptanları vazgeçirerek, evlatlık oğlu Cheung Po’yu filo lideri olarak atadı ancak bu atama boş bir unvandan öteye gidemedi. Kocasının ölümünden iki hafta sonra gibi kısa bir süre içerisinde Cheung Po ile sevgili olduklarını ve evleneceğini açıkladı. Cheung Po’nun kendisine olan sadakati sayesinde Kırmızı Bayrak Filo’sunu yönetmeye başladı.

Ching Shih yönetimindeki Kırmızı Bayrak Filosu Cheng Yi’nin ölümünden kısa bir süre sonra kendinden çok daha fazla söz ettirir duruma geldi. Artık sadece rakip filolarla değil Çing Hanedanlığı gemileri ile de mücadele etmekteydi. Çing Hanedanı’nın kendilerine saldırması için gönderdiği donanmayı saatler içerisinde hezimete uğrattı ve bu hezimeti fırsata çevirerek kendilerine katılanlara ceza verilmeyeceğini açıkladı; bu sayede filosu önemli ölçüde büyüdü. O döneme kadar Batının bildiği en amansız korsan olarak kabul edilen Karasakal 4 gemi ve 300 mürettebata sahipken Ching Shih 1800 gemi ve 80.000 civarı korsana hükmetmekteydi.

Korsan Karasakal

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi filosunda kurallara ve bu kurallara itaat edilmesine çok önem vermekteydi. Komutası altındaki gemiler elde ettikleri ganimetin %20’sini ellerinde tutarken %80’ini filonun fonuna devretmek zorundaydı ve kurallara uymayanların cezası derhal idam edilmekti.

Ching Shih, Çing Hanedanı kadar İngiliz ve Portekiz donanmalarıyla da mücadele etmekteydi. Ching Shih Portekizlileri iki sefer alt etmişti. Çin İmparatoru Jiaqing kendisine ait olduğunu düşündüğü suları ve insanları bir kadının yönetmesinden dolayı kendini çok aşağılanmış hissettiğinden tüm Kırmızı Bayrak Filosuna af teklif etti.

imparator Jiaqing

Aynı yıllarda bu kez çok daha gelişmiş silahlar ile Ching Shih’in karşısına çıkan Portekiz Donanması Ching Shih’in filosunu zayıflatmayı başarmıştı. Bunun üzerine Ching Shih Çin İmparatoru’nun sunduğu af teklifini kabul ederek 1810 yılında emekliye ayrıldı. Üstelik Çin İmparatoru affın yanı sıra filo üyelerine iyi imkanlar sağlamıştı. Elde ettikleri ganimetler kendilerinde kalacak, birçok korsana İmparatorluk ordusunda iş sağlanacak ve Ching Shih’in üvey oğlu ve kocası olan Cheung Po ise Çing Hanedanı’nın Guangdong donanmasının kaptanı olacaktı. Ching Shih Çin İmparatoru’ndan Cheung Po ile arasındaki anne oğlu ilişkisinin kaldırılmasını isteyerek resmen evlendi. Çiftin 1813 yılında bir oğlu ve daha sonra bir kızı oldu. Cheung Po 1822 yılında denizde hayatını kaybetti.

Ching Shih 1844 yılında 69 yaşında hayata veda edene kadar zengin bir kadın olarak tuz ticareti ile uğraşmasının yanı sıra ikinci eşinin hayatını kaybetmesinin ardından çocukları ile yerleştiği Macau’da önce kumarhane ardından da genelev işletti. Soyundan gelenlerin hala aynı bölgede kumarhane ve genelev işletmek ile meşgul olduğu söylenmektedir. Ünü popüler kültürde de devam ederek pek çok televizyon programı ve edebi esere ilham olmuş, Karayip korsanlarındaki 9 Korsan Lord’undan biri olan Hanım Ching (the powerful mistress Ching) karakteri için Ching Shih’den esinlenilmiştir.

Acımasız, erkek egemen, sert deniz koşullarında tarihin en güçlü korsanlarından biri olan Ching Shih'in suya yazdığı efsanesi kalıcı olmuş ve tüm dünya onu tanımıştır.

İrem Pamuk

Yazmaya olan ilgisini tarih, müzik, sanat ve edebiyat sevgisi ile birleştiren hukukçu.