otomatik portakal

otomatik portakal

Psikolojik eserlere merak saldığım bir dönem internet üzerinden en iyi psikolojik eserleri araştırdım Modern Klasik Setinden olduğunu görünce ve ismi de değişik gelince hemen aldım okumaya başladım
Kitapta bol bol kavga, şiddet, tecavüz var. Kahramanımız Alex ve arkadaşları aynasız olarak adlandırdığı polislere nefret dolular. Birçok suçu beraber yapıyorlar ve hiçbirinde yakalanmıyorlar tâ ki grup içinde kavga olana dek. Kavgo olduğunda mâlum insanlar birbirlerini korumayı bırakıp kuyularını kazmaya başlıyorlar. İlk kuyuya düşen Alex oluyor.

Alex hapse düşünce arkadaşlarını ele veriyor ama aynasızlar pek oralı olmuyor. Hapishanede yeni bir tedavi şekli deneniyor tedavi olmak isteyenler tedavi olduktan sonra serbest bırakılıyor. Alex de ben tedaviye katılayım zaten değişmem düşüncesiyle giriyor ama işler pek öyle olmuyor. Gerçi buna iyileşmek denirse...

Tedavi sürecinden çıktığında o artık normal bir insan mı yaşıyor mu bitkisel hayatta mı anlamak pek mümkün olmuyor.

He bir de şey var yazdığı yazıları yırtıp attığın yok ettiğin, karısına tecavüz edip ölmesine sebep olduğun bir adam seni kurtarıyor peki senin kim olduğunu anlıyor mu? Bunun korkusu nasıl bir şey?

Kitap boyunca artık iyileş, ne zaman iyileşecek bu deyip durdum fazlasıyla midem kalktı sonu güzel miydi kesinlikle bilmiyorum ama o halde yaşamaktansa yazarın bitirdiği son Alex için kesinlikle daha iyi.

Psikoloji ve ruh hastalarını sevenler için kesinlikle önerebileceğim bir kitap ama kitabın etkisinde kalıyorsunuz. Ben sanırım baya uzun kaldım ilk defa böyle bir kitap okuduğumdan olsa gerek.