Başucumda Müzik - Kürşat Başar üzerine;

Başucumda Müzik - Kürşat Başar üzerine;

⚜️ Kitap hakkında söylemek istediğim ilk şey, Başar’ın romanını hemcinsi olmayan bir karakterin ağzından yazması. Ve karakteri muhteşem şekilde içselleştirmesi. Okurken bir kadın yazmış gibi his veriyor. Karşı cinsin duygularına ve iç dünyasına bu kadar hakim yazar az bulunur.

⚜️Bir diğer can alıcı nokta ise bu kitapta yaşanan aşkın gerçek olması. Başar kitap için "Bu kitapta yazılanların hepsi gerçektir. Ama aynı zamanda hepsi yalandır." diyor. Şöyleki gerçek kısmı Menderes dönemi bakanlarından Fatin Rüştü Zorlu ve yasak aşkı Vesamet Kutlu’nun hikayesi. Yalan dediği tarafı ise romanı ve diyalogları kendi hayal gücü ile yazmış olması. Bundan sonrası spoiler içerir!

⚜️Genç yaşta macera aramak uğruna kendisine talip olan diplomatla evlenmeye karar veren okumuş, tahsilli bir kadının ağzından anlatılıyor hikaye. Evliliğinin üzerinden bir süre geçtikten sonra eşiyle katıldığı diplomatik bir törende dönemin bakanlarından Fuat Bey ile tanışır. Ve o büyük aşk alevlenir. Kalanı o duyguyu yakalayabilmeniz için okuduğunuz zamana bıraksam daha uygun olur.

⚜️Okurken insanı içine çeken, o tutkuyu ve bağlılığı derinden hissetmenizi sağlayan bu muhteşem kitabı zaman kaybetmeden okumanızı öneriyorum.

⚜️Kitaptan bir alıntı; “İnsan bir düşü sevebilir mi?”diye sordu. “Evet”, dedim
hiç düşünmeden. Bence zaten en çok onu sevebilir, bir düşü...