Beyoğlu Rapsodisi / Ahmet Ümit

Beyoğlu Rapsodisi / Ahmet Ümit

🌿Beyoğlu Rapsodisi’nin tanıtım bülteninde şöyle yazar;

“Üç arkadaşın öyküsü bu. Beyoğlunda büyümüş, Beyoğlunda yaşayan üç ayrı kişilik, üç ayrı kimlik, üç ayrı insan. Ölümsüzlük merakıyla başlayan ölümler. Her cinayetin ardında gizemli bir neden... Ve soruşturma boyunca adım adım, bina bina, sokak sokak Beyoğlu. O çoksesli, çokrenkli, çokdilli, çokkültürlü Beyoğlu. Günümüzün Babil Kulesi... İnsanın bencilliğini, acımasızlığını, öfkesini, çaresizliğini en iyi anlatan mekân... Soluk soluğa bir gerilim, benzersiz bir final...Çok kollu, çok dallı büyük bir ırmağa benzeyen bu muhteşem cadde, papazı, fahişesi, cami hocası, pezevengi, hahamı, Alevi dedesi, bankacısı, işportacısı, öğrencisi, öğretmeni, tinercisi, dönercisi, dekoratörü, evsizi, midye satıcısı, esrar satıcısı, kanun kaçağı, Anadolu kaçağı, Avrupa kaçağı, Amerika kaçağı, Afrika kaçağı, yani yaşam kaçağı, beyazı, karası, sarısı, kızılı yani insan görünümünde olan kim varsa, hepsini, herkesi sorgusuz sualsiz kucaklamıştı.Kiliseleri, camileri, sinagogları, hanları, hamamları, bankaları, giyim mağazaları, kitabevleri, meyhaneleri, birahaneleri, şaraphaneleri, kafeleri, kültürevleri, randevuevleri, sinemaları, tiyatroları, galerileri, vakitleri çoktan dolduğu halde ömür sürmeye çalışan bilmem kaç yüzyıllık inatçı binaları, dar sokakları, kör çıkmazlarıyla Grande Rue de Pera, Cadde-i Kebir, İstiklal Caddesi ya da Beyoğlu nasıl adlandırılırsa adlandırılsın burası her gün, her an değişen yeryüzünün en büyük tiyatro sahnesi gibiydi."

🌿İstanbul’da yaşadığım yıllarda, ne zaman Beyoğlu’na gitsem ben de aynını hissederdim. Yeryüzünün en büyük tiyatrosu sanki Nam-ı diğer Pera...

🌿Ahmet Ümit bir Pera insanıdır. Ve Beyoğlu’nu kitaplarında bir oya gibi işler. Öyle ki kitaplarını okurken kendinizi onunla birlikte o sokaklarda buluverirsiniz.

🌿Beyoğlu Rapsodisi de aynen öyle bir kitap. Dostluğun, zamana karşı direnişini izleyeceğiniz bu sürükleyici romanda maceranın dibine vurup cinayetlerin perde arkasını merak ederken bulacaksınız kendinizi.

🌿Yazar finalde o kadar güzel ters köşe yapmış ki! “Hadi canım!” Diyor insan. Okuyacaklara keyifli okumalar 😊