Cadı Bostanı Cinayeti / Esra Türkekul

Cadı Bostanı Cinayeti / Esra Türkekul


🎃İstanbul’da yaşadığımız yıllarda, eşimle sık sık Caddebostan sahile hava almaya çıkardık. O güzelim çimenlere serilip, denizi izleyerek kitap okumak bana çok iyi gelirdi. Yine bir gün cadde bostan sahilinde yürüyüş yaparken bu kitabın kapağında da yer alan, eski perili gibi görünen devasa köşkü gördük. Sohbet esnasında eşim “Tam korku gerilim kitabı yazılacak mekan.” diyince, merak edip Google’ladık. Karşımıza bu kitap çıktı.

🎃Hemen bulup aldık kitabı. Ve öğrendim ki, Cadde bostan’ın eski adı,Cadıbostanı imiş. Bostan dolu bu mahallede cadılar olduğuna inanılıyor ve Piyade Feriki Cemal Paşa bu bostanları satın alıp yerleştikten sonra ise cadılar kayboluyor. Mahallenin adı Caddebostanı olarak anılmaya devam ediyor ve günümüzdeki adı Caddebostan'a evriliyor.

🎃Esra Türkekul’un ikinci kitabı olan Cadıbostanı Cinayeti oldukça başarılı bir kurgu. Güzel bir polisiye. İlk kitabını okuma fırsatını henüz bulamadım. Okuyan varsa benimle yorumlarını paylaşabilir. Çok mutlu olurum.

🎃Kadın polisiye yazarının az olduğu ülkemizde, yazarı sonuna kadar desteklemek gerektiğini düşünüyorum. Edebi olarak çok üst seviye bir kitap diyemem ama, kurgu çok güzel. Sade sürükleyici bir anlatıma sahip. Ayrıca mizahi bir uslübu var yazarımızın. Kitabın baş kahramanı Berna oldukça keyifli bir karakter.

🎃Kitap 2016’da Mylos Yayınları’ndan çıkmış. 198 sayfa. Karton kapak. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar diliyorum.