Evden Çok Uzakta/Kristin Hannah

Evden Çok Uzakta/Kristin Hannah

Evlilik, savaş, affetmek ve dostluk üzerine ağlamak isteyenlere birebir Hannah romanı...

Amerikan Hava Komutanlığında üst düzey asker olan Jolene ve avukat kocası Michael ve iki kızının hayatı 11 Eylül saldırısının üzerine Amerika’nın Irak’ta savaş başlatmasına denk düşen süreçte, Jolene ve Michael’ın monotonlaşmış evlilikleri yüzünden sarsılır.

Arka kapakta da bahsedildiği için ufak bir spoiler vereceğim burada. Michael uzun zamandır kendini işine adadığı ve evindeki sorumluluklarını unuttuğu zamanlarda ailesi için çok önemli olan bir günde büyük kızının kalbini kıracak şekilde olması gereken yeri unutur. Ve Jolene’in bu noktada sabrı taşar. Çıkan kavgada Micheal’ın “Seni artık sevmiyorum!” Cümlesi ile ipler kopar. Ve Jolene ertesi hafta savaşa çağırılır.

Ebeveyn olmak ile karı koca olmanın bir arada ne denli zor olduğu. Savaşın insan ruhunda bıraktığı korkunç izler ve ikili ilişkilerde ilk adımı hep karşıdan bekleyip ben haklıyım savaşının açtığı yaralar...

Tüm bunları tek hikayede muhteşem şekilde harmanlamış Kristin Hannah. Ve bu kitap beni derinden etkiledi. Sevgili @melyhanim ‘ın aylar önce birlikte okumamız için hediye ettiği ve benim için zamanını bekleyen kitaplardandı. Okumam gerektiği zamanda okuduğum. Ve belki ailemin huzurunu yeniden sağlamama destek olacak kadar beni ayıltan!

Okuduktan sonra Mely ile kitabı tartışırken onun da benim gibi aynı noktalarda Michael ile Jolene’e saydırdığını gördüğümde hissettiklerimde yalnız olmadığımı görmek beni gülümsetti.

Mely ile Hannah Kardeşliği kurduk diyebilirim. Bu birlikte okuduğumuz 2. Hannah romanı idi. Sırada ise “Bülbül” var. Aldık duruyor. Belki de o da zamanını bekliyor...