Evlilik Meselesi / Jeffrey Eugenides

Evlilik Meselesi / Jeffrey Eugenides

💍 Middlesex’in yazarı yine güzel bir kitapla karşımızda.

💍Bir kadının duygu dünyasını çok güzel ele alıyor kitap. En önemli parmak bastığı nokta ise bir bipolar ile nasıl yaşanır? Manik ataklar ile ilgili o kadar iyi betimleme yapmış ki okurken karakteri hissediyorsunuz.

💍Kitabımızın baş karakteri Madeline’in tezi için yaptığı araştırmalar ile İngiliz ve Amerikan edebiyatına da göz ucuyla bakabiliyorsunuz.

💍Edebi yönden çok güçlü bir kitap olduğunu düşünüyorum. Dili oldukça süslü. Zaten Domingo’ya bu konuda her zaman güvenmişimdir. Yine yanıltmadı.

💍Kitabın tanıtım bülteni şöyle;

“On dokuzuncu yüzyılın büyük aşk hikâyeleri artık yalan mı oldu? Peki, yeni bir aşk hikâyesi anlatmak mümkün mü, içinde modern zaman gerçekleri, değişen roller, evlilik öncesi anlaşmalar, boşanmalar olsun…

1980’lerdeyiz… İflah olmaz romantik ve edebiyat tutkunu Madeleine Hanna, üniversite bitirme tezi için Jane Austen ve George Eliot’ın eserleri üstünden Victoria dönemindeki evlilik kurgusunu sorgulamakla meşgul. Tez konusu hayatını da ele geçirmiş durumda: Madeleine tutkulu, şiddetli ve ıstırap dolu bir aşk öyküsünün kahramanı. Üstelik aşkının diğer ucunda bir değil, iki erkek var: zeki, çekici biyoloji öğrencisi Leonard ile içine kapanık, kuşkularla dolu teoloji öğrencisi Mitchell.

Üniversite bitse de üçgen ayakta kalacak; gençliğin bitişiyle birlikte yüzleşecekler, hayatın anlamı ve aşkın gerçek doğasını sorgulamaya birlikte sürüklenecekler.

Bakir İntiharlar ve Middlesex’le adını çağdaş edebiyatın büyük ustaları arasına yazdıran Jeffrey Eugenides, Evlilik Meselesi’nde bize genç ve idealist olmanın, fikirler ve kitaplarla yanıp tutuşmanın coşkusunu hatırlatıyor.”

💍Son olarak kitaptan bir alıntı ile bitirmek istiyorum.

“Birinin hayatını, onu severek kurtarabileceğini sanmanın ne kadar çekici olduğunu şahsi tecrübeleriyle bilen biriyim.
Kimse, kimseyi kurtaramaz. Herkes kendini kurtarır.”

Evlilik Meselesi, Jeffrey Eugenides