Henry ve June / Anaís Nin

Henry ve June / Anaís Nin

✍🏻 Beni uzun süre oyalayan nadir kitaplardandı Henry ve June. Yaklaşık 20 günde bitti. Bir günce çünkü. Roman kadar akıcı olmasa da, edebi açıdan oldukça doyurucu bir kitaptı.

✍🏻 Henry Miller, karısı June ve Anais Nin arasındaki karmaşık ilişkiyi anlatan Henry ile June ilk kez 1986'da yayımlanmış.

✍🏻Anais Nin’in içindeki kadını ve cinselliği keşfini kitap boyunca izliyoruz. Henry Miller ile tutkulu bir aşk yaşamaya ve bu aşkın onu tıkadığı noktada psikanalist Allendy ile seanslara başlar. Allendy ona iç dünyasında, hala o küçük kız olduğunu, babasının açtığı yaraların ve babaya olan özlemin izlerini taşıdığını söyler.

✍🏻Klasik ama her zaman olduğu gibi, çocukluğumuz geleceğimizi çiziyor. Anais için de bu böyle. Tüm hayatı boyunca yarattığı o işveli flörtöz kadın, aslında babasının hoşlandığı kadın tipi. Babasının annesini beğenmemesi ve kızına duymadığı ilgi Anais’i derinden etkiler.Ve tüm hayatı boyunca babasının ilgisini çekmek için bilinçaltında şimdiki Anais’i yaratır.

✍🏻Ben okuduğum satırlarda, dürüst ve yalın bir kendini ifade ediş gördüm. Bu da kitabı çarpıcı kılıyor benim için.

✍🏻1990 yılında beyaz perdeye uyarlanan filmini izlemek için sabırsızlanıyorum. Kitap ilişikleri sekmesinde film afişine ulaşabilirsiniz.

✍🏻Kitap 2011 yılında Everest Yayınları’ndan çıkmış. 287 sayfa. Karton kapak. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.