Huzursuzluk / Zülfü Livaneli

Huzursuzluk / Zülfü Livaneli

🌿Kitap Ocak 2017 de Doğan Kitap’tan çıktı. 154 sayfa, karton kapak.

🌿Ortadoğu hakkında oldukça öğretici bir kitap. Mardin sokaklarında gezebiliyorsunuz gözünüzü kapatınca. Ezidi dini ile ilgili de oldukça ilginç bilgiler yer alıyor.

🌿Sade ve yormayan bir dille kaleme alınmış bir eser. Livaneli’nin Suriyeli mülteciler gibi hassas bir konuda yazması çok önemli. Farkındalık oluşturabilir.

🌿 İstanbul'un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin'in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin'e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer.

🌿Kitaptan alıntılar.

* “Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.”

* "Biz, bu ülkenin okur yazarları, boşluğa düşen bir trapezci gibiydik. Doğu askısını bırakmış, Batı askısını da yakalayamadan aşağı düşmüştük."

* "Ben de insandım."

* Ne mutlu cehaletin koruyucu rahmi içinde bir cenin gibi büzülüp yatanlara.