İstanbullular / Buket Uzuner

İstanbullular / Buket Uzuner

Kalemine bayıldığım nadir yazarlardan biridir Uzuner. Kumral Ada Mavi Tuna, Hava, Su, Toprak, İki Yeşil Su Samuru,Uzun Beyaz Bulut Gelibolu kitaplarını severek okuduğum yazarın en son okuduğum ve kesinlikle bayıldığım “İstanbullular” kozmopolit bir şehir olan İstanbul’u ve içindeki insanların analizini o kadar akıcı ve o denli samimi anlatmış ki sormayın. E tabii ki bir Uyumsuz Defne Kaman macerası kadar muhteşem değildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda geçen 2-3 saatlik zaman dilimini 536 sayfaya ve 15 birbiri ile ilişkili karaktere dökmüş. Kitabın olumsuz yönleri de yok değil. Biraz tekrara düşüyor bazı yerler mesela. Ama bence bunun dışında olumsuz çok fazla yönü yok. Bazı kişilere karakterler klişe gelebilir ama burada amaç zaten İstanbul’da yaşayan klişe, bilindik, var olan insanların karakter analizini kurguya dökmek değil mi zaten. Bence Uzuner’in amacı bu idi. Ve ortaya güzel bir roman çıkarmış.

Atatürk Havalimanı’na yerleştirilen bir bombanın patlamadan önceki dakikalarında anlatılan 15 karakter ve onların iç dünyalarının ele alındığı kitaba notum 7/10.

Ruha şifa kitaplarla kalınız…