Oğullar ve Rencide Ruhlar / Cehennem Çiçeği

Oğullar ve Rencide Ruhlar / Cehennem Çiçeği

📚Afilli filinta Alper Canıgüz’ün en sevdiğim kitabı “Oğullar ve Rencide Ruhlar”dır.İki kitaplık bir seri diyebiliriz. İkinci kitap ise Cehennem Çiçeği.

📚İlk kitap Oğullar ve Rencide Ruhlar, içinde kendimi kaybettiğim,hiç bitmesin istediğim ve küçük kahraman Alper Kamu ile kanka hissettiğim sürükleyici bir absürd komedi ve polisiye karışımı.

📚Kahramanımızdan kısaca bahsedeceğim. Fakat kitabı çok irdelemeyeceğim. Okumak isteyenlere spoiler vermeyelim değil mi?

📚İsmi Alper Kamu.5 yaşında.Okula gitmeyi sevmiyor. Büyüklerin dünyasından tiksiniyor. Okumayı,çok seviyor ve çerez niyetine Nietzsche okuyor.Dostoyevski ve Oğuz Atay favori yazarlarından. Yani Alper Kamu için kusura bakmayın ama kimse çocuk deyip geçemez.😂

📚Yer yer kahkaha attıran, yer yer düşündüren, yer yerse ulen şu bacaksıza bak beee! Dedirten keyifli bir hikaye.

📚Kısaca kitabın polisiye kısmından söz edeyim. Alper bir gece hava almak için sokağa çıkar. Komşuları Hicabi beyin evinden gelen gürültü üzerine koşarak oraya gider ve Hicabi beyi kanlar içinde bulur. Evde maktülden başka bir de üstü başı Hicabi beyin kanına bulanmış mahallenin delisi Ertan vardır. İlk bakışta katil meydandaymış gibi görünse de aslında ortada gizemli bir cinayet vakası vardır. Ve bunu çözecek olan da Alper'den başkası değildir.

📚2.kitap Cehennem Çiçeği’inde ise Canıgüz kıvrak zekasıyla müthiş bir olay örgüsü ortaya koymuş. En az ilk kitap kadar sizi içine çekebiliyor. Fakat ilk kitap kadar güldürmüyor. Biraz hüzün serpiştirilmiş bu kitaba.

📚Kitapta Alper Kamu 9 yıl sonra hala 5 yaşındadır. Çünkü “Bütün aşklar küllenir, bütün babalar ölür, bütün hikayeler biter. Birinin yikıntıların nöbetini tutması gerekir; işte o yüzden, biri hariç, bütün çocuklar büyür.(S221)”

📚Bu kitapta dedektiflikten çok psikolojik analizler yapıyor Alper Kamu.Biz büyüklere ufak çaplı had bildiriyor.İki kitabı da okuduğuna pişman olmayacaksınız.

📚İlk kitap olan Oğullar ve Rencide Ruhlar 2004 Yılında İletişim Yayınları’ndan çıktı.201 sayfa, karton kapak.Liste fiyatı 31₺

📚İkinci kitap olan Cehennem Çiçeği ise 2013 yılında April Yayıncılık’tan çıktı. 224 sayfa karton kapak. Liste fiyatı 20₺.