Ötekiler Arasında / Jo Walton

Ötekiler Arasında / Jo Walton

🧚 Öncelikle belirtmek isterim ki “Ötekiler Arasında” sadece bir roman değil, tüm bilim kurgu ve fantastik edebiyat dünyasına topyekün bir övgü, selamlama ve hatta bir saygı duruşu!

🧚2011 Nebula en iyi roman ödülü, 2012 Hugo en iyi roman ödülü ve 2012 BFS en iyi fantezi romanı ödüllerine sahip.

🧚Yolu Tolkien, Le Guin ve Vonnegut ile bir zamanlar kesişmiş herkesin bu kitaba bayılacağına garanti veririm.

🧚Liseden beri fantastik edebiyat ile çok ilgili değildim. Fakat bu kitap bende onların dünyasına yeniden dalma ve kitabın sonunda yer alan, “Ötekiler Arasında’da bahsi geçen kitaplar listesi” ndeki (ki bu liste 154 kitaptan oluşuyor) neredeyse tüm kitapları okumak isteği uyandırdı bende.

🧚Kitabın içeriğinden kısaca bahsedecek olursak; Perilerin ve insanların dünyasında sıkışık bir hayat yaşayan Mori, deli bir büyücü olan annesi yüzünden ikiz kardeşini kaybeder ve sakat kalır. Galler’de yetişen Mori’nin en yakın arkadaşları periler ve bilim kurgu romanlarıdır. Kardeşinin kaybından sonra annesinden kaçan Mori yetiştirme yurduna yerleşir ve oradan da onları doğumlarında terketmiş olan ve İngiltere’de yaşayan babasının yanına gönderilir. Orada arkadaş bulmakta zorlanan Mori bir karass büyüsü yapar ve kendisi gibi düşünen insanları bir kitap kulübü vasıtası ile bu büyü sayesinde çevresine toplar. Fakat bu büyü cadı annesinin dikkatini çeker ve Mori’yi yıllardır kitaplardan öğrendiği her şeyi kullanmasını gerektirecek zorlu bir hesaplaşmaya sürükler...

🧚Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.
.
🧚Fotoğraftaki oğlum. Onu fantastik edebiyat ile tanıştıracağım günleri sabırsızlıkla bekliyorum.