Simyacı

Simyacı

On beş yıl sonra yeniden okuduğum “Simyacı” yorumu ile geldim.

Baştan söylemeliyim ki “Hippi” dışında tüm Coelho kitaplarını okumuş olan bana, on beş yıl sonra yeniden okuduğum Simyacı çok kişisel gelişim gibi geldi.

Beni bilen bilir kitapta da bahsedilen kendi kişisel menkıbemi bulmamda bana rehber yazarlardan birisi oldu her zaman Coelho. Her kitabından başka bir öğreti ile çıkan ben ilk olarak Simyacı’yı okumuştum. Ve onun etkisi ile geri kalanları ve çıkardığı her kitabı.

Simyacı bana şunu kattı diyeyim. Coelho’nun diğer harika kitaplarına ulaşmayı…

Onun dışında on beş yıl öncesinde etkilendiğim kadar etkilenmedim. Zira 17 yaşındaki Esra ile 32 yaşındaki Esra çok farklılar. Her kitabın zamanının olduğunu hep söylerim. İyi ki Simyacı’yı 17 yaşındaki Esra okumuş. Yoksa Coelho’nun diğer harika eserlerine bu denli hayran olmayabilir, hatta hiç okumakla vakit kaybetmemek isteyebilirdim.

Yine de ne olursa olsun boş bir kitap değil. Dediğim gibi Coelho yazmış gibi göremedim sadece. Dünya çapında bir çok kitaba göre çok çok iyi bir kitap. Kitap tanıtım bülteninde kitaptan şöyle bahsediyor ;

“Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun üçüncü romanı. 1996 yılından bu yana Türkiye'de de çok okundu, çok sevildi, çok övüldü bu kitap. Bir büyük Doğu klasiği olan Mevlâ¬nâ'nın ünlü Mesnevî'sinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir "klasik" yapıt haline geldi. Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir "nasihatnâ¬me"; "Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?" gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.”

Ruha şifa kitaplarla kalın…