Sinan Akyüz/Meyra Üzerine

Sinan Akyüz/Meyra Üzerine

Kitap Alfa Yayınları’ndan 2019 yılında çıkmış. Şimdiye kadar 4 baskı yapmış. 628 sayfadan oluşuyor.

Sinan AKYÜZ kitabın baş kahramanı Meyra’nın ağzından hikayesini dinleyerek bu kitabı yazıyor. Meyra savaş sırasında çektiği acılara dayanamayıp intihar eden kız kardeşi Diba'ya verdiği söz nedeniyle kendisiyle konuşmayı kabul ettiğini ifade ediyor.

Kitapta içimi parçalayan bir satır var ki sormayın.

"Çocuklar küçük kurşunlarla öldürülür değil mi?".

Sadece bu cümle bile savaşın ne denli kan dondurucu bir eylem olduğunu göstermiyor mu?
Fakat dünyamız 21. Y.y.’da bile hala savaş isteyen, kan ile beslenen faşistlerle mücadele halinde.

Gelelim kitabın içeriğine.

Hayattaki tek gayesi Büyük Sırbistan’ı kurmak isteyen Sırplar (Çetnikler), ve din kardeşiyiz diyerek onlara destek veren Hırvatlar(Ustaşalar) bir olarak uzun yıllardır kapı komşusu, bir arada yaşadıkları boşnak halkını 3,5 yıl süren bir savaşa sürüklerler.

Yazar bu kitabında bölgenin politik gerçeklerini göz önüne sermekle kalmıyor. Savaş esnasında ölen hatta katledilen boşnak halkının tarih sayfalarından alıp günümüzde bir çok insanın bilmediği ve hatta bilenlerin de unuttuğu “Srebrenitsa Katliamı’nı” tekrardan insanlara hatırlatıyor.

Yazar hakkındaki görüşümse;

Bitirmek için kendimi çok zorladığım, içimi çok acıtan, sürekli kapatmak okumamak istediğim bir kitaptı.Hikaye ne kadar çarpıcı ise, yazım dili o kadar kötüydü.Gel gelelim ben kitapların yazarlarını bulduğuna inananlardanım. Bu hikayeyi anlatmak AKYÜZ’e kısmetmiş.

Kitabın bir anı olması, gerçekten bu savaşı yaşayan birinin anlatması beni bu savaşın gerçeğini en ince ayrıntısı ile öğrenme sorumluluğuna itti. Üniversite yıllarında Srebrenitsa Katliamı ile ilgili bir panele katılmıştım. Orada bu katliamın belgeleri fotoğrafları ve ayrıntılarını gördüğümde de kanım donmuştu. Fakat buna okuyarak şahit olmak insanın daha çok içine işliyor. İçeriği, hassas bünyeler için uygun olmayabilir. Hele ki zor bir dönemden geçiyor iseniz erteleyebilirsiniz.

Not:Kitabı e-kitap olarak okuduğum için görseli kendim çekmedim. Alıntıdır.