Yolda / Jack Kerouac

Yolda / Jack Kerouac

Amerikan edebiyatı yazarı Jack Kerouac’tan Beat Kuşağı destanı olarak betimlenen kitap “Yolda” Satır başı, bölüm ve paragraf yapılmadan yazılan orijinal rulonun dokunulmadan basılmış hali.

Kuzey Amerika’ya has bir kullanım olan, “Hobo” kelimesi; iş arayarak oradan oraya seyahat eden gezginleri, bilhassa trenlere kaçak binmek sureti ile ülkede dolanan ve yerleşik hayatı benimsemeyi reddeden göçebe ruhları betimler.

Yerinde duramayan iki hobo olan Jack ve Neal’in durmaksızın yıllarca aldıkları yolun hikayesi olan kitap bir solukta akıyor. Çünkü duru durağı yok.

Yolda, üç haftalık hemen hemen kesintisiz bir süreçte, rulo haline getirilmiş kağıt öbeklerinde daktilo ile yazılmış ve sonrasında, Kerouac’ın dokunuşları ile uzun ve özenli bir hazırlanma süreci geçirmiştir.1951 de tamamlanan roman, ahlaka aykırı unsurlar barındırdığı gerekçesiyle uzun yıllar yayınevlerince reddedilmiş, ancak 1957’de, kısaltılıp sansürlenerek yayımlanmıştır. Kerouac ve arkadaşlarının tecrübelerini esas alan romanın gerçek kişilerle ilintisi de, karakterlerin isimlerinin değiştirilmesi suretiyle kesilmiştir.

Kerouac’ın spontane düzyazı adını verdiği ve caz ile bebop tınılarından esinlendiği duygusu yaratan kendine özgü anlatımı ile pek çok metne imza atmış ve yazınında “hayata öykünmektense onu resmetmeyi amaçladığını” belirtmiştir. Orijinal rulo, kısaltılıp değiştirilerek yayımlanan metnin ham ve özgün halidir.

Avi Pardo’nun çevirisi ile SirenYayınları’nın Türkçeye kazandırdığı “Yolda” 357 sayfa. Karton kapak.

Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.