Anton Çehov – Vişne Bahçesi

Anton Çehov – Vişne Bahçesi

Hepinize Merhabalar!

Öncelikle uzun zaman sonra kitap yorumu paylaştığım için çok heyecanlıyım. Sizleri uzun bir süreç beklettiğimin farkındayım ama araya bayram girdi, korona geçirdik vs vs derken baya ayrı kaldık. Sonunda eski aktifliğime kavuştum ve bu günde güzel bir kitapla geldim.

Sizlere tavsiyem kitabı okumadan önce aristokrat, burjuvazi, toprak köleliği gibi konular hakkında bilginiz yoksa ufak bir araştırma yapın ve daha sonra okuyun, bu kitabı çok daha anlaşılır kılacaktır. Bu kitapla birlikte 19. Yüzyıla gidiyoruz. Konu olarak toprak köleliğinin kaldırıldığı ve burjuvazinin yükselişe geçtiği dönemde aristokrat bir ailenin Fransa’dan memleketlerine dönmesini ve döndükten sonra çok değerli vişne bahçelerini ve malvarlıklarını kaybedip tekrar Fransa’ya dönmesini anlatıyor. Tüm bu olanların sebebi o dönemdeki reformlarla ilgili olduğu için bizlere o dönemin toplumsal ve ekonomik yapısını da yansıtıyor.

Kitaptaki konu çok güzeldi fakat kitap tiyatro metni halinde, diyaloglar içeren bir kitap. Bu yüzden ailenin malvarlıklarını kaybettiklerinde yaşadıkları duygusal durumu tam anlamıyla okuyucuya empoze edemiyor. Bu sebepten dolayı bu konuyu okumayı değil de daha çok canlandırılmasını izlemeyi kesinlikle tercih ederdim.

Bu kitabı okuyanlarınız varsa eğer sizler kitap hakkında neler düşünüyorsunuz yorumlarınızı benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Kitap adına söyleyeceklerim bu kadardı, sağlıkla ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.