Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Yazar, Rusya’nın tanınmış gazeteci ve papazlarından bir tanesi. Kitabında, “Finlandiya’nın Kahramanı” olarak tanıdığımız Snelman’ın, Finlandiya’yı bilinçlendirme, kültür seviyesi yükseltme çabalarını okumaktayız.

Snelman’ın Suomi’yi (Suomi bataklıklar arazisi anlamına gelmektedir, Finlandiya verimsiz topraklarından ötürü bu isim ile tanınır.) Beyaz Zambaklar Ülkesine çevirişi Atatürk’ü de çok etkilemiştir. Hatta kitabı okuduktan sonra tüm kamu çalışanlarına kitabı okutup okul müfredatına eklemiş ve Türk memurlarının kitabı incelemesini sağlamıştır.

Düşünsenize sizin bir lideriniz var ve onun okuyup ilham aldığı kitabı okuma imkanınız var, bence bu bizler için harika bir şey. Kitapta işaretlediğim bir söz ile devam edelim “sağlam ruh, sağlam vücutta bulunur.” bunun sizlere neyi hatırlattığının farkındayım, “sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” Bu en belirgin örneklerden bir tanesi hatta ben kitabı okurken Snelman’ın sözlerinin çoğunda kendimi Atatürk’ün bir sözünü okur gibi hissettim. Neden bu kitap olduğuna gelirsek açıkçası başlarda ben de Fin milleti ve biz ne alaka diye düşünmüştüm ama kitabı bitirdiğiniz zaman, karşınızdaki boş duvara bakıp ne okuduğunuzu bir kez daha zihninizde canlandırınca neden bu kitap olduğunu anlayacaksınız.

... millet cansız bir kil tabakasından ibarettir. Eğer ona bir sanatçı eli değmeyecekse, sonsuza dek şekilsiz ve hareketsiz kalacaktır.

Ne zaman bizim küçük milletimiz, büyük komşularından daha yüksek bir uygarlığa sahip olursa, ancak o zaman tehlike savuşturulmuş olur!..

Kaba küfürlerle konuşmak, köpek ulumasından daha kötüdür. Küfür etmek medeniyetsizliğin belirtisidir.

Toplum düşüncesi uykuda; cehalet ise zirvedeydi.

Herkes hayattan bir şey almak ister, ama ona bir şey vermek istemez. Çoğu kimse hayata menfaatçi, zorba ve asalak olarak atılır. Hayatın anlamını bu asalaklıkta ararlar.

Ülke insanının çoğunluğunun eğitimden yoksul bırakılması bir cinayettir. Devletin kendi kendini yok etmesi, intihar etmesi demektir.

Bu kitap için söyleyebileceklerim bu kadar, sağlıkla ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.