Carlos Maria Domingues – Kağıt Ev

Carlos Maria Domingues – Kağıt Ev

Kitap Bluma Lennon isimli akademisyenin, elinde Emily Dickinson’ın şiir kitabını okurken bir trafik kazası sonucu ölmesiyle başlar. Blumanın yardımcısı –aynı zamanda kitabın anlatıcısı- Bluma’ya gelen postaları incelerken toz ve çimento içindeki bir kitap ile karşılaşır. Bu kitap ona oldukça garip görünmüştür ve kitabın hikayesini öğrenmek için Buenos Aires’e gider. Amacı, burada kitabın ithaf edildiği kişi Carlos Brauer’i bulmaktır. Öncelikle Uruguaylı bir kitap koleksiyoncusu ile konuşur. Koleksiyoncu, Bluma ile Carlos’un bir akşam yemeğinde oldukça samimi göründüklerini söyler. Daha fazla bilgi edinmesi için Jorge Dinarli isminde bir sahafa yönlendirir. Anlatıcımız bu sahaf ile görüşmeye gider. Dinarli, Carlos Brauer’i yakından tanıyordur. Anlatıcının ismi “Gölge Hattı” olan kitabın hikayesini öğrenmek istediği kitabı göstermesiyle Dinarli çok şaşırır. Ancak anlatıcımız Dinarlidan Brauer hakkında bilgiler de alır. Brauer, tam manasıyla bir kitapkoliktir. Tüm zamanını ve tüm parasını kitaplara yatırmıştır. Evinin tuvaleti dahi kitaplarla doludur. Kağıttan evinde duvarlar aslında kitaplardır. Kitapta da genel anlamda bu hikayenin nasıl geliştiğini öğreniyoruz.

Peki ya siz hiç kitapları kullanarak bir ev inşa ettiniz mi? Yada böyle bir şeyi daha önce aklınıza getirmiş miydiniz? Ben kitapları daha çok bir cisim olarak değil, bir düşünce yapısı olarak görüyorum. Hatta e-kitap hakkında bu kadar ön yargısız olmamım sebebi de bu olabilir. Kitap sayfalarını kol kası yapmak için değil bana bir şeyler katması için çeviriyorum bu yüzden kitapların elimizde olması şart değil. Kitapları bir sembol olarak gören birisinin evinde kitaplar yüzünden adım dahi atılamayacak şekilde olması… Kitapları bu kadar severken kitaplar hakkında böyle bir kitap okumak çok hoşuma gitti. Ancak ne yazık ki herkesin okuması gerektiğini düşünmüyorum. Evet olay çok güzel ama ben okuduğumu %100 anlarım demeyen birisinin bu kitabı hemen okuyup yazık etmesini istemiyorum.

Bu kitap adına söyleyebileceklerim bu kadar. Sağlıkla ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.