Dostoyevski – Beyaz Geceler

Dostoyevski – Beyaz Geceler

Baş karakterimiz aynı zamanda kitabın anlatıcısı yazar Petersburg’da yaşayan yalnız birisidir. Evindeki hizmetçisiyle yaşayan yalnızlığını ise hiç dert etmeyen bir karakterdir. Zamanının çoğunu hayal ederek geçirir, her gün Petersburg sokaklarını gezer ve insanları izler. Yaz gelmiştir ve halk tatil yapmaya gitmiştir haliyle sokaklar bomboş kalmıştır, o gün şehrin dışına çıkıp kırlarda dolaşmış ve evine dönerken de nehrin kenarında ağlayan bir kız görmüştür. Kızın yanına gitmiştir ama seslenmeye vakit bulamadan kız ondan ürküp caddenin karşısına geçmiştir. Az sonra caddenin karşısında sarhoş bir adamın kızı rahatsız ettiğini görür gidip kızı kurtarır ve konuşmaya başlar. Yazar adı Nastenka olan kızdan çok hoşlanmış kız ise adama güvenip dost olabileceğini düşünmüştür.

Yazar kızı evine kadar bırakırken neden nehrin kenarında ağladığını sorar, Nastenka ise onu daha yakından tanırsa eğer neden ağladığını anlatacağını söyler. Konuşmak için bir sonraki gece buluşurlar ve Nastenka adamı asla kendisine aşık olmaması için uyarmıştır. Yazar kendi hayat hikayesini anlatırken zamanını evinde ve Petesburg sokaklarında geçirdiğini yalnız olduğunu ve sürekli hayal kurduğunu söyler. Nastenkanın da yalnızlığı ondan farklı değildir, küçük yaşta anne babasını kaybeden Nastenka ninesiyle birlikte yaşadığını söyler. Ninesinin kör olduğunu ve zamanını ona kitap okuyup örgü örerek geçirdiğinden de bahseder. Küçük bir evleri olduğunu ve evlerinin tavan arasını kiraya verdikleri adamı anlatmaya başlar. Bu adam Nastenkaya okuması için kitaplar vermiş ve bir kez de operaya götürmüştür. Nastenka bu adama aşık olmuş fakat adamın Moskova’ya gitmesi gerekmiştir. Nastenka kendisinde götürmesini adamdan istemesine rağmen böyle bir durumu olmadığını ama bir gün geri döneceğini söylemiştir. Aradan bir yıl geçmiş ve adam şehre dönmüştür, Nastenkanın ağlama sebebi ise adamın yanına gelmemesidir.

Yazar kızı teselli etmiş ve bir mektup yazmasını kendisinin bu mektubu adama ulaştıracağını söyler. Nastenka daha önceden bir mektup yazmıştır ve mektubu yazara verir. Yazar mektubu adama ulaştırır ama adamdan bir cevap gelmez. Yazar Nastenkaya aşkını itiraf eder ve böyle bir adamı beklemek yerine kendisini sevmesini ister, Nastenka da onu sevmeye çalışacağını söylemiştir. Birlikte el ele Petesburg sokaklarında dolaşırken bir adam gelir ve Nastenkaya seslenir, Nastenka yazarın elini bırakır ve adama sarılır daha sonra gelir yazarı öper ve adamla birlikte karanlıkta kaybolurlar.
Yazar çok üzülür ama artık Nastenka gitmiştir. Ertesi günün sabahı Nastenkadan bir mektup gelir. Nastenka özür dilediğini, bir hafta içinde evleneceğini, yazarla dost kalacağını, eşini de kendisiyle tanıştırmak istediğini yazmıştır ve kitap son bulur.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.