Ev Sahibesi – Dostoyevski

Ev Sahibesi – Dostoyevski

Ana kahramanımız Petesburglu genç bir akademisyen, ismi ise Ordinov. Ordinov, ev sahibinin aniden akrabalarının yanına taşınmasıyla kendisine yeni bir kiralık oda aramaya mecbur kalır. Ne yapacağını, nasıl ev bulacağını düşünürken bir kilise dikkatini çeker. Kilisedeki onca insanın içinde onun gözü yalnızca iki kişiye takılmıştır; ismi Katerina olan genç bir kız ve onun yanında olan oldukça gizemli bir havası olan yaşlı Murin’e. Onlar ile kilisede tanışır ve kaderin bir yönlendirmesi sonucu onlara ait bir odayı kiralar. O zamana kadar sadece bilim ile ilgilenen ve bilim alanında tanınmış bir şahıs olmaya çabalayan Ordinov, katerina’ya aşık olur. Katerina’ya olan aşkını hayatının en değerli noktasına koyar ve onu yakından tanıdıkça onunla ilgili tahmin edemeyeceği gerçekleri öğrenir. Anne ve babasının ihaneti, büyücü Murin ile kaçışı ve ona karşı kölece kullanılışı… Bütün bu öğrendikleri Ordinov’u derinden etkiler ve Katerina için çok üzülür. Ordinov’un başka bir yere taşınması gerekir ve yeni ev sahibi ona Katerina ve Murin ile ilgili bilmediği yakıcı gerçekleri anlatır. Bütün bu duydukları Ordinov’un asla tahmin edemeyeceği şeylerdir.

Kitap ilk başta bana klasik bir aşk hikayesi gibi gelmişti ve açıkçası ilk sayfalarda oldukça sıkılmıştım. Fakat sonra Dostoyevski Dostoyevskiliğini konuşturdu diyebilirim. Sürekli sonunu merak ederek okuduğum bir kitaptı ve aynı gün içerisinde bitirmiştim. Oldukça kısa bir eser ve okuyanı sıkmayacağını düşünüyorum. Bu günlük benden bu kadar, sağlıkla ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.