Goethe – Genç Werther’in Acıları

Goethe – Genç Werther’in Acıları

Kitap Genç Werther’in Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşmakta. Werther eğitimini hukuk alanında tamamlamış, genç ve yaşadığı kentte de soylu sayılabilecek bir aileye mensup bir insan. Fakat kafasında din, birey, toplum ilişkileri ve daha niceleri hakkında sorular barındıran, kendini yaşadığı kente ve yere ait hissetmeyen birisi. Kendini bu toplumdan soyutlanmış doğayla iç içe bir kasabaya atıyor. Burada da yine dinle ilgili düşünüyor -Werther için tam anlamıyla dinsiz diyemeyiz- ve burada geçirdiği bir gününün cennet olup olmadığı vs. sorguluyor.
Bu kasabada günleri geride bıraktıktan sonra bir gün kasabanın yerlisi oldukça sevilip sayılan bir babanın kızı Charlotte ile tanışıyor. Annesi çok genç yaşta vefat eden Charlotte kardeşleriyle birlikte yaşayan genç güzel bir kız. Gayet arkadaşça başlayan kibar bir sohbet ardından Werther kıza aşık oluyor ama arada kocaman bir engel var çünkü Charlotte nişanlı. Nişanlısı oldukça iyi Charlotte’u sevip sayan birisi. Zamanla Charlotte’u seven onun arkadaşıyla kendisi de arkadaş olmak isteyen Albertda Werther ile tanışıyor. Üçlü bir arkadaş grubu oluyorlar ama bu gün geçtikçe Wertheri daha da yiyip bitiriyor. Werther mektuplarında arkadaşa Wilhelm’e Albert’ın ne kadar iyi bir insan olduğunu ve aslında Charlotte’u hak ettiğini de söylese bir türlü içindeki duyguları silip atamıyor. Albert’da her ne kadar iyi ve anlayışlı bir insan olsada bir gün Werther’a artık Charlotte ile görüşmemesi gerektiğini bunun sağlıklı olmadığını söylüyor ve bu andan itibaren de Charlotte araya bir mesafe koyuyor -bence Charlotte’da Werther’a karşı arkadaşlıktan bambaşka şeyler hissediyor bunu sergilediği davranışlardan anlayabiliyoruz ama kitap boyunca itiraf edemedi- ve Werther hazin sonuna git gide yaklaşıyor. Werther’in nasıl bir sonu olduğunu anlatmak istemiyorum çünkü o zaman kitabı okumayanlar için hiçbir anlamı kalmayacak.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.