John Steinbeck – Fareler ve İnsanlar

John Steinbeck – Fareler ve İnsanlar

Kitapta Lennie ve George isimli iki yakın arkadaşın hayatlarının nasıl geliştiğini okuyoruz. Bu iki arkadaş iş neredeyse oraya giden, çalışan, ardından iş bitince başka bir çiftlikte yeni bir işe başlayan kişiler. Her ne kadar evsiz barksız olsalar da her zaman yaşama sarılmalarını sağlayan daha kaliteli hayat hayalleri vardır.

Lennie, akli dengesi bozuk, saf ve temiz birisidir. Çoğu zaman bir çocuk gibi hareket etse de fiziksel anlamda da oldukça güçlü bir karakterdir. George ise, daha zeki ve kurnazdır. Bu yüzden çoğu zaman kendi kararlarını almakta çekinen, ne yapacağını bilmeyen arkadaşının hayatını yönlendirir. Bu iki insan birbirlerine sımsıkı bağlı bir dost ve birlikte gerçekleştirecekleri güzel hayalleri vardır.

Her daim hiçkimseye hizmet etmeden kendileri için yaşadıkları, istedikleri hayvanları besleyebilecekleri bir çiftlik hayali kurarlar. Bu çiftlik uğruna da oldukça çok çalışıp emek vermeleri gerektiğinin farkındadırlar.

Hikayemiz bu hayllerini gerçekleştirmek için yeni bir iş bulup çalışmaya başlamaları çevresinde gelişir. Lennie akli dengesi bozuk olması sebebiyle çiftlikte çoğu kez sorun çıkarırken, George ise onun her daim arkasını toplayan kişidir. Burada da dostlukları hakkında belli çıkarımlar yapabiliriz. Lennie küçük köpek yavrusu, fare, tavşan gibi şeylere oldukça düşkünüdr onları sevmeyi çok sever. Hatta hayalini kurduğu çiftlikte bu hayvanları beslemek ister. Fakat bu hayvanlar oldukça hassas oldukları için çoğu zaman istemeden de olsa onları öldürür.

Lennie’nin bu sevgi merakı bir gün oldukça ilerler ve bir gün bir kişiyi bu sebepten öldürür. Eminim ki şuan her sıkıntıda arkadaşının yanında olan George’un ne yaptığını merak ediyorsunuzdur fakat burası kitabın en can alıcı noktası ve okuyup görmenizi istiyorum söylemeyeceğim.

Bu kitap adına söyeleyebileceklerim bu kadardı. Sağlıkla ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.