Leigh Bardugo – Gölge ve Kemik

Leigh Bardugo – Gölge ve Kemik

Başlıca karakterler Alina ve Malyen iki yetim çocuktur. Ordu tarafından yetimhaneden alınan Alina haritacı, Malyen ise bir izci olarak hizmet etmeye başlar fakat Alina’nın adım atacağı dünya hakkında ne yazık ki hiçbir fikri yoktur. Çocukluk arkadaşı Malyen bir baskın sırasında ölümün kıyısından döner ve bu durum Alina’nın bastırdığı güçlerin gün yüzüne çıkmasına sebep olur. Bütün evren ondan haberdar olur ve Alina çok geçmeden kendini krallığı tehdit eden karanlığın karşısında bulur. Vereceği savaşın ise henüz başındadır…

Fantastik kitaplarla aramın aman aman iyi olduğunu söyleyemeyeceğim fakat bu kitap için beğenmedim diyemem. Çoğu kitapta olduğu gibi bu kitapta da eksik bulduğum noktalar vardı elbette. Kitabın dili fazla yalın tutulmuş ve betimlemeler yetersizdi, kitabın daha akışkan ilerlemesini sağlayan bu nokta kimi yerlerde de gereksiz hızlı geçişlere sebep olmuş. Yazar hayal dünyasında yarattığı evren ve karakter ilişkilerini yeterli düzeyde aktaramamış, kitabın ilerleyen kısımlarında kafanıza oturuyor fakat ilk sayfalarda “Ne okuyorum ben ya?” diyorsunuz. Fantastik kitaplar sizi içinde bulunduğunuz evrenden alıp hiç bilmediğiniz ütopik bir evrene taşırken bu evren hakkında yeterli betimlemenin yapılmaması büyük bir eksiklik bence.

Bana kalırsa ana karakter Alina bu rolü üstlenemiyor. Klişe basit bir kız ve bu güçleri taşıyamıyor. Elbette ona hak veriyorum uzunca zaman kendini sıradan basit bir haritacı sanarken bir anda Grisha olduğunu öğreniyor fakat sonuç olarak bunun farkında, tavırlarında ısrarla inkar etmesine kabullenmemesine asla anlam veremiyorum. Birde kitabın başından beri Karanlığın Efendisi’ni hiç sevemedim, ilerleyen zamanlarda Alina’ya yakın tavırları beni daha da sinirlendirdi. Burada duyguların öne çıkmaması beni mutlu etti çünkü bence fantastik kitapların içerisine sıkıştırılmış aşk hikayeleri kitabın seviyesini düşürüyor. Kitabı genel anlamda öneririm, ufak tefek eksiklikleri olsa da gayet güzeldi. Birde netfilix dizisini izleyenler nasıl bulduğu hakkında yorum yaparsa çok sevinirim. Bu kitap adına söyleyebileceklerim bu kadardı, sağlıkla ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.