Patricia Forde — Liste

Patricia Forde — Liste

Kitaptaki olaylar Ark isimli bir şehirde geçmektedir. Bu şehir dünyanın en güvenilir yeri seçilmiştir. Bu şehirde normal vatandaşlar, yönetici ve kelime ustaları var. Şimdi siz diyeceksiniz ki kelime ustası nedir? Kitaplarla uğraşan, şiir yazan yani kısacası kelimeleri kullanarak sanat yapan kişilere kitapta kelime ustası denilmekte. Bu kelime ustaları her türlü kelimenin anlamını bilip kişilere böyle mesajlar vermeye çalışıyorlar. Bu Ark şehrinin başında da Noa var. Noa kelimelerin insanları yönetmeyi imkansızlaştırdığını bu yüzden kelimelerin yasaklanması gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden de 500 kelimelik bir liste yaptırıyor kelime ustalarına ve bu kelimeler dışında kelimeler kullanılamıyor. Bu kelimelerin içerisinde de daha çok duyguya yönelik soyut kavramlar bulunmamakta. Kişilerin bu kelime kuralına uyması gerekiyor ve aslında çoğu kişide bu kuralı benimsemiş, bu kuralı benimseyenlere ise bozguncular denilmekte. Bu bozguncular genelde sanatla uğraşan kişiler yani soyut kavramları, duyguları kendilerine yasaklamayan kişiler. Tabi bu bozguncular diğer kişilere göre ötekileştirildikleri için duygularını daha gizli kendi içlerinde yaşıyorlar ki Noa yakalamasın. Kitapta ana karakterimiz Letta. Letta ise kelime ustasının çırağı. Noa’nın görüşlerini oda destekliyor, insanlar neden resim yapıyor ki diye düşünüyor. Aslında kitabın bütünlüğünde de Letta’nın bu kafa yapısının değişimini okuyoruz. Letta’nın hayatı boyunca inanıp desteklediği şeylerin yıkılışını okumak gerçekten güzeldi.

Kitaptaki olay gerçekten güzeldi. Farklı bir konu var, durağan bir kitap değildi, sürekli bir şeylerin yaşandığı bir kitaptı. Ama kitap her yaştan bireye hitap ettiği için yazım dili oldukça basitti. Distopik kitapları sevmemden ötürü daha zor anlatıma sahip kitapları okumak daha çok hoşuma gidiyor. Bu haliylede güzel bir kitaptı.

Kitap adına söyleyebileceklerim bu kadar, sağlıkla ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.