Peyami Safa - Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Peyami Safa - Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Kitabın başkahramanı aynı zamanda anlatıcısı 15 yaşındaki kemik veremi hastası bir çocuktur. Daha önce ameliyatlar geçirmesine rağmen hastalığı adına bir çözüme ulaşamaz. Aynı zamanda bacağını kaybetme riskiyle de baş başadır. Çocuk kahramanımız bir köşkte misafirdir ve küçüklük zamanlarından beri tanıdığı Nüzhet’e karşı ilgi duyuyordur. Nüzhet’in ailesi ise onu Doktor Ragıp’a vermeyi düşünüyordur. Zamanla Paşanın karısı Nüzhet’le çocuğun arasındaki ilgiyi fark eder. Nüzhet’i çocuktan ayırmak için çocuğun hastalığının mikrobik, bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyler. Ama bu konuşmada bir kulak misafiri vardır, hasta çocuk. Duyduğu yıkıcı şeylerin etkisiyle hastalığı daha da artar. Doktorlar dizindeki hastalığın ciğerlerine etkisi olabileceğini düşündüğü için ameliyat edilmesi gerektiğini, hatta dizinin kesilmesinin dahi söz konusu olabileceğini söyler. Çocuk ameliyat için Dokuzuncu Hariciye Koğuşuna yatırılır. Bacağı kesilmekten kurtulmuş fakat biraz kısalmıştır. İyi haber ise hastalığı iyileşmiştir. Hastaneden çıkacağı sırada Nüzhet’in doktor Ragıp’la evlendiğini öğrenir.

  • Peyami Safanın da çocukluk yıllarında bir kemik hastalığı geçirdiği bilinmektedir, bundan da kaynaklanıyor olabilir yazar duyguları çok güzel yansıtmış.
  • Bu kitap adına söyleyebileceklerim benden bu kadar. Sağlıkla ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.