Platon – Sokrates’in Savunması

Platon – Sokrates’in Savunması

Kitap Yunan filozof Platon tarafından akıl hocası Sokrates’in bir grup Atinalı tarafından gençlere yanlışları doğru göstermesi ve kentin tanrılarına inanmaması suçlamalarıyla, Atina mahkemesi tarafından yargılanması, cezalandırılması ve idam edilişini işler.

Mahkeme diyaloglarını dahi ifade eden kitapta, Sokrates’in kendini “Atinalılar” seslenişiyle gayet yalın bir dil kullanarak ifade etmesine ve haklılığına karşın cezadan kurtulamadığını görmekteyiz. Kendisine zıt görüşlü kişilere haklılığını aşama aşama açıklamasına rağmen yargı sürecinde başarılı olamıyor, buna karşı taraf anlamamayı tercih ediyor da denebilir.

Kitapta Sokrates’in ölüm cezası aldığında verdiği tepki çok etkileyiciydi. Zaten bu cezayı alacağını bilen Sokrates, bu duruma hiç şaşırmaz ve hatta kendisini başka bir boyutta kimse sorgulamayacağı için daha şanslı olduğunu düşünür ve “Artık ayrılma vakti geldi çattı, ben ölmeye, sizler de yaşamlarınızı sürdürmeye gidiyorsunuz. Hangisinin daha iyi olduğunu sadece Tanrı bilebilir.” Sözüyle ifade eder.

Kitap genel anlamda bu şekildeydi daha değinilmesi gereken birçok nokta var fakat zaten kısa bir eser olduğu için pek fazla anlatmak istemiyorum. Felsefik bir cevher niteliğinde birbirinden güzel alıntılar barındırıyor bunları da mutlaka okuyup görmelisiniz. Kitap adına söyleyebileceklerim bu kadardı, sağlık ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.