Putların Alacakaranlığı – F. Nietzsche

Putların Alacakaranlığı – F. Nietzsche


“Bu küçük kitap, büyük bir savaş ilanıdır.”
Ünlü felsefe üstadımız bu kitabında sadece putları değil putlaştırdığımız düşünceleri, kalıpları, tabuları deyim yerindeyse yerden yere vurmuş. Kendi ırkı olan Almanları ve kendi ırkının dini olan Hristiyanlığı bu kadar objektif, doğrularıyla yanlışlarıyla kusursuz anlatışına tek kelimeyle hayran kaldım. “Benim endişen başkalarının on kitapta anlattığını benim on cümlede anlatmamdır” sözüne de çok katılıyorum çünkü kitabında devlet memurları, sanatçılar, psikologlar, Goethe’den tutun Shopenaure’a kadar türlü türlü filozofları eleştirmesine rağmen kitap kısacık. Yazıldığı dönemden bu zamana her okuyucunun içerisinde bir şeyler bulacağına eminim. Eğer kendinizi arayan bir insansanız okumanızı tavsiye ederim çünkü bu kitaptan sonra birçok yeni bakış açısı kazanacaksınız.

Alıntılar
“İnsan yalnızca tanrının bir hatası mı? Yoksa tanrı yalnızca bir hatası mı insanın?”
“Bir işte muziplik yoksa o işte başarı da olmaz.”
“Güç yitirilmişse, şehvet artık övgüye layık değildir.”
“Gururlu bir şekilde ölmek mümkün olmadığı gibi artık gururlu bir şekilde yaşamak da mümkün değildir.”
“Yaşamı seven inan başka bir ölüm istemelidir ve bu öğür, bilinçli, aniden, yada tuzak sonucu olmamalıdır.”
“Ahlak sadece bir semptomun işaret dilidir. İnsanın ondan fayda sağlaması için nasıl düzgün şekilde yorumlayacağını bilmesi gerekmektedir.”
“Her olay bir eylem ve her eylem de bir istek sonucu meydana gelmektedir. O halde bu varsayıma göre dünya eylemcilerden oluşmaktadır ve özneler olaylara eklenmektedir.”

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.