Sabahattin Ali - İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali - İçimizdeki Şeytan

Ben kitabı okurken yaşayanlardanım, bir insan bir kitabı gözünde canlandırmada nasıl okur hala çözebilmiş değilim. Bu kitap da bu açıdan gerçekten harikaydı. İçerisindeki olay öyle bizdendiki çoğunuzun yaşayabileceği hatta belkide başına gelmiş bir olaydı.
Yazar bu kitabında toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve maddi manevi güçsüz insanın kapana kısılmışlığını işliyor.
Konu birbirinden çok bağımsız iki karakterimiz Ömer ve Macidenin aşkları üzerinden ele alınmıştı. Kitaba ilk başladığımda sıradan bir aşk kurgusu olduğunu düşünmüştüm fakat bunun arka planında toplum ve toplumdaki kişilerin karakter tahlilleri yer alıyor.
Ömer çok anlık, hızlı ve duygularıyla karar veren biriyken Macide biraz daha uzaktan olayları yorumlayarak karar alan bir karakterdi.
Kitapta genel anlamda insanların içindeki şeytanı suçlayarak verdiği yanlış kararları ve bu kararların yıkıcı sonuçlarını okuyoruz.
Kitap gerçekten çok güzeldi, sanki bütün karakterleri biz canlandırıyormuşuz gibi harika bir anlatımı vardı.
Bu kitabın yorumunu yazarken gerçekten çok zorlandım. Elimden geldiğince doğru cümleler kullanarak sizlere aktarmaya çalıştım, umarım bu konuda başarılı olmuşumdur.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.