Tolstoy – İnsan Neyle Yaşar

Tolstoy – İnsan Neyle Yaşar

Hepinize Merhaba!
Bu gün yine sizlere nicel anlamda küçük ama içerisinde derin anlamlar barındıran bir kitapla geldim.
Genel anlamda bahsetmem gerekirse kitabın içerisinde birbirinden bağımsız 6 hikaye bulunmakta. Bu hikayelerde vermek istenilen ana mesaj öyle güzel kurgulanmış ki gerçekten insanın aklından çıkmayan uzun süre yer eden bir biçimde. Her girdiği konuyu, her anlatmak istediği şeyi o kadar güzel vurgulamış ki gerçekten adının hakkını veriyor ve bize her sayfasında “İnsan Neyle Yaşar” dedirtiyor. Her satırını okurken sanki orada görünmez bir izleyiciymişsiniz edasıyla olaylara şahit oluyorsunuz. Kitap içerisinde bulanan 6 hikayeden beni en çok etkileyeni ise “İnsana Çok Toprak Gerekir Mi?” kısmı oldu. Orada kahramanımızın biraz daha fazla biraz daha fazla diye diye ettiği mücadele sonrası başına gelenler bize o kadar çok şey anlatıyor ki.

Kitap adına bir noktaya daha değinmek istiyorum. Yazım tarihi oldukça eski olmasına rağmen sanki günümüzde yazılmış gibi, bu günün sorunlarını içeriyor içerisinde. Bunun sebebi ise tecrübe edilen şeyleri göz ardı etmemiz diyebiliriz bence. Yüzyıllar geçmesine rağmen aynı hataları tekrar tekrar yapıp tekrar tekrar tecrübe ediyoruz ve ne yazık ki yapılanlardan ders almıyoruz. Hata yapmamıza problem yok ama keşke yeni hatalar keşfedebilsek diyerek bu konuyu da burada kapatıyorum.

Kitabı okuyan okumayan herkese yöneltmek istediğim bir soru var “İnsan Neyle Yaşar” düşüncelerinizi yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim.
Bu kitap adına söyleyebileceklerim bu kadardı, sağlıkla ve kitaplarla kalın.

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.