Toprağa Hasret - Mehmet Ali Güler

Toprağa Hasret - Mehmet Ali Güler

Hepinize Merhabalar!
Bu gün aylar önce bir çekilişte kazandığım kitap ile geldim. Günümüz yazarlarını sürekli bir ön yargıyla yaklaşmaktayım çünkü çoğunlukla beklentilerimi karşılayan bir kitapla ne yazık ki karşılaşamıyorum. Bu kitabı gerçekten çok beğenerek okudum. Hadi buyrun biraz içeriğine değinelim.

Bu kitabı okumadan önce Habip Arıöz hakkında en ufak bir fikrim yoktu ve hiç bir araştırma yapmadan okumaya başladım. Fakat yazar öyle bir güzel hayatını anlatmış ki anne karnından tutun ölümüne kadar sanki full HD izliyorsunuz. Kitabın ayrıldığı bölümler, tam gerektiği yerde yapılan paragraf başları... Bir okuyucu daha ne ister ki? İyiki okumuşum ve iyiki böyle bir insanın varlığından haberim olmuş.

Atatürk ilke ve inkılaplarına tüm kalbiyle bağlı, ilk başta eğitim almak amacıyla çıktığı köyüne eğitim vermek üzere dönen bir öğretmenin hayatı. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen yılmayışı, asla pes etmeyişi, sürekli tek başına sıkıntılarıyla savaşışı cidden beni okurken çok etkiledi. Çok güzel sözler işaretledim kitapta, yıllar sonrada açıp okuduğumda tekrardan hissedebileceğiniz sözler hatta bir kaç tanesini sizlere de sunabilirim.

"Okusunlar, okusunlar, okusunlar. Gelecek nesillere örnek olsunlar. Gelip geçtikleri yollarda iz bıraksınlar..."

"Milletimizin şu demirden yumruğu zulüm, esaret, taassup ve cehalet zincirlerini parçaladığı gibi, cehennem ateşini söndürmeye kâfidir."

"Çalışmak... Çalışmam gerek... Kendimi daha geliştirmem, vatanının çocuklarına fayda sağlamam lazım. Uzun zaman geçti, ömrümün çoğu hasret ile geçti. Anamı, kardeşlerimi üzdüm, köylülerimi üzdüm, hayattlar mı onu da bilmiyorum. Onlara, onların çocuklarına bir borcum var. Çok çalışmam gerek."

Nice Kitaplara!

Elif TEKYILDIRIM

Edebiyat ve felsefe tutkunuyum. Zihnimi kitaplarla dolu bir kara deliğin içerisinde kaybulmuş olarak tanımlıyorum. Astronomiye ve mitolojiye ilgi duyarım. En büyük korkum ömrümün okumak istediğim kitaplara yetmeyeceğidir. Düşüncelerimi insanlarla paylaşmaktan zevk alıyorum ve bu yüzden buradayım.