Ekonomistlerin Yıl Sonu Dolar Tahmini 

Ekonomistlerin Yıl Sonu Dolar Tahmini 

Yıl sonu dolar tahmini özellikle 2022 yılında yaşanan rekor kur artışları sonrasında birçok yatırımcı tarafından araştırılmaktadır. İç piyasalarda birçok ürün fiyatının artmasına da neden olan ve ekonomi üzerinde ciddi olumsu etkiler yaratan yüksek döviz kuru nedeniyle yıl sonu ve gelecek yıla ilişkin tahminler araştırılıyor.  

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başta olmak üzere birçok ekonomist ve finans kuruluş, banka tarafından dolar/TL tahminleri revize edildi. Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (FED) tarafından 2022 yılı itibariyle enflasyonla mücadele kapsamında alınan faiz kararları da doların artmasında önemli bir etken oldu.  

FED’in faiz artırma kararları sonrasında küresel de de güç kazanan dolar, euro – dolar paritesinin de değişmesine neden oldu. TL’nin yabancı paralar karşısında en çok değer kaybı yaşadığı yıllardan biri olan 2022 yılı için yıl sonu dolar tahminleri ise yakından takip ediliyor. Ekonomistlerin yıl sonu dolar tahmini ise bir süre daha TL’nin değer kaybı yaşayabileceğinin sinyallerini vermeye devam ediyor.  

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahmini Ne Kadar? 

Merkez Bankası yıl sonu dolar tahmini açıklanmasının ardından piyasalardaki beklenti de belli oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2022 Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi kapsamında, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 41 katılımcının görüşleri alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Bankalar, banka dışı finansal sektör ile reel sektör ve profesyoneller döviz kuru ve enflasyon beklentilerini açıklamıştır.  

Katılımcıların cari yıl sonu USD/TL beklentisi ilgili anket döneminden bir önceki ayda 19,82 TL’den yeni anket döneminde 19,54 TL’ye düşürülmüştür. 12 ay sonra döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemi için sırasıyla 23,61 TL ve 23,35 TL olarak gerçekleşmiştir. Dolarda yıl sonu beklentisinde TCMB anketinde görülen bu oranlar ise mevcut değerin oldukça üzerinde seyretmektedir.  

Yıl sonu döviz kuru beklentisinin yanı sıra TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre Kasım 2022 itibariyle enflasyon beklentileri de açıklamıştır. Buna göre katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde %67,78’den, yeni anket döneminde %68,06’ya çıkmıştır. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki ayda %37,34 iken, yeni anket döneminde %37,47 olarak belirlenmiştir.   

HSBC Yıl Sonu Dolar Tahmini Ne Kadar? 

HSBC yıl sonu dolar tahmini 2022 yılı için belirlenmiştir. İngiltere merkezli banka olan HSBC, dolar/TL beklentisini 17,5’ten 19,5’e yükselttiği görülmektedir. Merkez Bankası ile benzer bir doğrultuda yıl sonu dolar beklentisini artıran HSBC, 2023 yılı için ikinci çeyrek sonunda ise dolar/TL tahminini 18,2’den 21’e çıkarmıştır.  

HSBC’nin Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi kur stratejistlerinden Murat Toprak imzalı notta, son dönemde yükselen enflasyonun reel faizleri daha da baskılaması ile liralaşma stratejisinin ilk etkisinin kalmaması ve cari açığın da büyümesi nedeniyle TL’nin değer kaybettiği aktarılmıştır.  

Yıl sonu dolar tahminini 19,5 olarak belirleyen HSBC analistleri, TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi kapsamında belirlenen oranla örtüşmektedir. Belirlenen bu rakamların yıl sonunda görülebileceği aktarılsa da kesinlik içermemektedir.   

Atilla Yeşilada Yıl Sonu Dolar Tahmini Ne Kadar? 

Dolar kuru tahminleri ve değerlendirmelerinde isabetli yorumlarda bulunan Ekonomist Atilla Yeşilada, Yabancı kurumlar arasında 18 TL – 20 TL arasında yıl sonu beklentilerinin bulunduğuna işaret edilmiştir. Yurt içinde ve yurt dışındaki kuruluşların dolar tahminlerini baz alarak yaptığı yorumda ise 2022 yılını 18 TL’nin altında kapatılmasının zor olduğuna işaret etti.  

En kötü senaryoda ise dolar/TL’nin 20 liraya gidebileceği aktarılıyor. Dolar kurunda yıl sonu tahminleri büyük oranda hem ekonomistler hem de kurumlar ile benzerlik göstermektedir. Piyasanın uzman isimlerinden Atilla Yeşilada’nın tahmini de bu yönde seyretmektedir. Ancak diğer tahminlerde olduğu gibi uzmanların bu beklentileri kesinlik içermez. Ekonomistlerin yıl sonu dolar tahmini TCMB anketleri ile de büyük oranda benzerlik göstermektedir.  

Piyasa şartlarına göre farklı senaryoların görülmesi de mümkündür. Cumhuriyet’te yer alan bu tahminlere göre Atilla Yeşilada’nın beklentisi de diğer tahminler ile benzerlik göstermektedir.  

Selçuk Geçer Yıl Sonu Dolar Tahmini Ne Kadar?  

Selçuk Geçer dolar yorumu ve ekonomi tahminleri ile son yılların en çok takip edilen ekonomistleri arasında yer alıyor. Yüksek kur tahminleri ile zaman zaman tartışma yaratan Selçuk Geçer, Gerçek Gündem’in aktardığına göre piyasalarda yıl sonuna kadar devam edecek hareketliliğin Kasım ve Aralık aylarında dolar kurunun 20 TL üzerine çıkabileceği aktarılmıştır.   

Dolar Neden Yükselir?  

2022 2023 dolar tahmini birçok uzmana göre 18 – 20 TL arasında görülmektedir. Takip eden yıl içinde 12 aylık süreçte ise dolar/TL’nin bu seviyelerin de üzerine çıkabileceği düşünülmektedir. Dolarda yaşanan bu yükselişin ise birçok nedeni buluyor. Başta ABD’de ve küresel düzeyde artan enflasyona karşı artan faizler geliyor. Öte yandan TL’nin değer kaybına yol açan bazı siyasi ve ekonomik politikalarda ekonomistlerin yıl sonu dolar tahmini kapsamında yükselişin devam edeceğine işaret ediyor.