Apollon ve Daphne 

Apollon ve Daphne 

Apollon ve Daphne hikayesi Antik Yunan mitolojisinin en çarpıcı hikayeleri arasında yer almaktadır. Antik Yunan mitolojisinde öne çıkan destanlardan biri olan Apollon ve Daphne, tarih boyunca birçok esere ilham olmuş ve insanlar tarafından bu destan anlatılmıştır.  

Apollon ve Daphne destanına göre, Yunan Deniz Tanrısı olan Peneus’un kızı Daphne’ye Apollon’un aşık olması anlatılmaktadır. Umutsuzca Apollon’un Daphne’ye aşık olmasının nedeni ise Eros’un oklarından birinin hedefinde yer almasından kaynaklanmaktadır. Apollon ve Daphne Antik Yunan mitolojisinin öne çıkan destanlarından biridir.  

Apollon ve Daphne Destanı Nedir? 

Apollon ve Daphne destanı temelde karşılıksız bir aşkı anlatmaktadır. Mitolojiye göre Apollon kendi ile övünmeyi çok seven ve oldukça da iyi bir okçudur. Destana göre bir gün kendisi kadar iyi bir okçu olan Afrodit’in oğlu Eros ile karşılaşır. Onun okçuluk becerileri ile dalga geçmesinin ardından Eros intikam almak için iki ok hazırlar. Oklardan birini altın suyuna batırır ve bu ok saplandığı kişiye tutku dolu sonsuz bir aşk verecektir. Diğer ok ise saplandığı kişiyi aşk ve tutkundan tamamen uzaklaştıracaktır. Altına bulanan ok Apollon’un kalbine saplanır. Diğer ok ise Daphne’nin kalbine saplanır.  

Çaresizce Daphne’ye açık olan Apollon devamlı onun peşinde olmasına rağmen saplanan ok nedeniyle Daphne Apollon’dan sürekli kaçar ve onun aşkını reddeder. Yine bir gün Apollon’dan kaçarken yakalanan Daphne, Yunan Yer Tanrısı Gaia’dan yardım ister. Gaia ise Daphne’yi Defne ağacına dönüştürür. Daphne sonsuza kadar defne ağacı olarak kalır.  

Apollon ise Defne ağacından aldığı yapraklardan kendine bir taç yaparak bu tacı hiçbir zaman başından çıkarmaz. Tüm Apollon heykellerinde başında defne yapraklarından örülü bir tacın bulunmasının nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.   

Apollon ve Daphne Kimin Eseri?  

Apollon hikayesi umutsuz bir aşk hikayesini anlatmasıyla tarih boyunca birçok sanatçıya da ilham olmuştur. Özellikle Barok sanatının öncü isimlerinden biri olan Gian Lorenzo Bernini’nin Apollon ve Daphne heykeli bu konuda imza atılmış en iyi eserlerden biridir. Ayrıca bir başka efsaneye göre olayın Antakya’nın Harbiye Beldesi’nde geçtiği ifade edilmektedir. Efsaneye kanıt oluşturabilecek kanıtlardan en önemlilerinden birinin Antakya Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Apollon ve Daphne mozaiği olduğu ifade edilir.  

Efsanelere çok sık konu olan olayda ayrıca Harbiye’deki meşhur şelalenin Daphne’nin gözyaşlarından adını aldığı bilinmektedir. Şelalenin defne ağaçları arasından akması da dikkat çeken bir diğer detaydır. Bu destandan ilham alınarak yapılan Apollon ve Daphne heykeli ise ünlü heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini’nin en tanınmış eseridir.  

Apollon ve Daphne Ne Tanrısı? 

Apollon Yunan mitolojisi içindeki en bilinen tanrılardan biridir. Apollon hakkında öne çıkan bilgilerde çok yönlülüğü dikkat çekmektedir. Müziğin, sanatların, Güneş’in, ateşin ve şiirin tanrısı olarak tanımlanır. Ayrıca kahinlik yeteneğini de diğer insanlara aktarabildiği belirtilmektedir.  

Mitolojide Zeus ve Leto’nun oğlu olan Artemis’in ikiz kardeşidir. Sarışın ve oldukça yakışıklı şekilde resmedilmiştir. Orijini Yunana olan Apollon, Roma mitolojisinde ise Apollo adıyla varlık göstermektedir. Antik Yunan mitolojisinin en kilit tanrılarından biri olarak değerlendirilebilir. Daphne ise Yunana Mitolojisinde güzelliği dillere destan bir peridir.  

Apollon Kiminle Evli? 

Apollon ve Daphne kitabı içinde yer alan destanın yanı sıra Apollon’un kişiliği hakkında bilgiler de mitoloji meraklıları tarafından çok sık merak edilmektedir. Apollon’un mitolojideki eşi Kassandra’dır. Biseksüel yönü oldukça ağır basan Apollon, en çok Daphne’ye karşı duyduğu karşılıksız aşk ile anılmaktadır. Apollon’un eşi olan Kassandra ise Troya Kralı Priamos ve Hekabe’nin güzeller güzeli olduğu rivayet edilen kızıdır.  

Kassandra’nın en büyük isteği ise rahibe olmak ve geleceği bilmek olarak tasvir edilmiştir. Tanrı Apollon ise görür görmez bu kıza aşık olur ve onunla birlikte olursa ona geleceği görme yeteneğini vereceğini söyler. Bu konuda da farklı efsaneler bulunmaktadır.  

Apollon ve Daphne Heykeli Nerede? 

Apollon ve Daphne heykeli İtalya Roma’daki Galleria Borghese’de sergilenmektedir. Gian Lorenzo Bernini tarafından 1622 ile 1625 tarihleri arasında yapılan heykel gerçek boyutlu bir Barok mermer heykeldir. Ovid’in Metamorfozları’ndaki Apollon ve Daphne hikayesini tasvir etmesiyle önemli bir yer edinmiştir. Günümüzde Yunan mitolojisindeki en bilinen destanlardan birini anlatmasıyla da oldukça önemli bir eserdir.