Hiçlik ve Var Olmak

Hiçlik ve Var Olmak

Seni tanıyan son insan öldüğünde hiç yaşamamış olacaksın. Doğru söze ne denir. Her insan bir dünyadır ve kendi dünyasında çok önemli noktalarda görür egosu ile dünyasını kendi yaratmıştır. Bu yazıda biraz geçmişe biraz geleceğe gideceğiz. İnanılmaz küçük ve önemsiz canlılar olduğumuzu zaten biliyoruzdur. Milyarlarca insan yaşadı geçmişe baktığımızda kaç kişi sayabiliriz ki? Anadolu’da Hitit uygarlığında yaşamış olan demir döven Mürşili adındaki adamı tanıyan herkes öldüğü zaman o demirci hiç yaşamadı. Ama kral 3. Mürşili herkes bilir en azından Anadolu medeniyetleri ile ilgilenen herkes.
Yaşamak bir insan refleksidir var olmaya çalışırız intihar etmek hep en zor olandır. Yara olan yerimizi tutarız, suya battık mı çabalamadan duramayız hayvan kovaladı mı terleriz ve adrenalin sergileriz milyonlarca yıldır yaşamak için programlanmışız fakat yaşamak var olmak bence çok daha farklı bir kavram. Var olmak seni tanıyan insanların hiç bitmemesidir. Bu mümkün mü? Mümkün 3. Mürşili isen mümkün ama demirci isen nasıl var olabilirsin ki? Senin dövdüğün demirler sayesinde kazanılan savaşlar şehirler zaferler varken aynı zamanda nasıl hiç olabilirsin? Peki İspanya’daki Axturra mağarasında resim yapan insanlar. Onlar var oldular mı? Tıpkı demirci gibi eserleri 14 bin yıldır o duvarlarda bizi bekliyor. Yaşadılar çizdiler öldüler yok oldular… 2018 yılında yeniden var oldular mı? İsimleri yok neye benzedikleri yok ama bir şekilde bu dünyada var olmayı başardılar. 14bin yıl içinde yaşamış ölmüş milyarlarca insandan farklı olduklarını bu dünyaya iz bıraktıklarını bizlere kanıtladılar. Dünya onları yok edemedi. Chopini yok edemeyeceği gibi. Milyonlarca müzikle uğraşan insan olacak. Ama Marsta ilk kolonimizi kurduğumuz zaman Chopin orada da çalacak. Ya da 2001 filmindeki gibi uzay araçlarımız valse yapacaklar. Konuşmak, nefes almak, sosyalleşmek bu dünyada var olmamıza yetmiyor sadece yaşıyoruz. Arkamıza dönüp baktığımız zaman geriye bıraktıklarımız bizi bu dünyada var eden şeyler olacak. Ya Büyük İskender olup doğudan batıya fetihler yaparız ya da daha kolayı ama en az büyük İskender kadar bu dünyaya etki sağlayacak eserler üretiriz.

Fatih Aytekin

1 ekim 1994 yılında Isparta'da doğdum. Çocukluğumdan beri hayal kurmanın ve o hayalleri görselleştirmenin etkisinden çıkamadım. Hayallerimi sadece sinema ile başkalarına aktarabileceğim için eğitimimi bu yönde ilerlettim. Ankara üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümünde tamamladım. Şimdi Ankara Bilim üniversitesinde Film tasarımı ve yeni medya bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim. Yazmaya merakım hayalini kurduğum hikayeleri kağıda dökmemle başladı. Etki ve duygusu olan yazılar yazmayı seviyorum.