Android Telefonlarda Uygulama Yüklenmedi Hatası Nasıl Düzeltilir

Android Telefonlarda Uygulama Yüklenmedi Hatası Nasıl Düzeltilir

Android platformunun 2008'de piyasaya sürülmesinden bu yana Android telefonlar çok ün kazandı. Aslında, Google'ın 2017 raporuna göre Android'in aylık yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcısı vardı. Bu kadar büyük bir halka erişimin büyük bir nedeni, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli android uygulamalarıdır. "Google Play Store'da 4 milyondan fazla uygulama var!"

Çoğu kullanıcı Play Store'dan bir uygulama yüklemeyi tercih etse de, bir uygulamayı harici kaynaklardan indirip manuel olarak yüklemenizin birkaç nedeni olabilir. Çoğu zaman uygulamayı başarıyla yükleyebileceksiniz, ancak bazen uygulamayı yüklemeye çalıştığınızda “Uygulama Yüklenmedi” gibi bir hata alabilirsiniz. 

Bu hatanın gerçekten sinir bozucu olduğunu biliyorum ve bu hatayı düzeltmek için internette çözümler bulmak daha da sinir bozucu olabilir çünkü “Uygulama Yüklenmedi” hatasıyla karşılaşmanızın birkaç nedeni olabilir. Bu yazıda, size hataya neden olabilecek çeşitli nedenleri anlatacağım ve bu hatayı düzeltmek için size çalışan çözümler de göstereceğim

Uygulama Yüklenmedi hatasının nedenleri ve bazı kolay düzeltmeler

Daha önce de belirttiğim gibi, bu hatayla karşılaşmanızın birkaç nedeni olabilir. İşte en yaygın nedenlerden bazıları ve düzeltmeleri:

Anonim (İmzasız) Uygulama

Play Store'da bulunmayan uygulamalara imzasız uygulamalar denir. Güvenlik nedenleriyle varsayılan olarak her cihaz, üçüncü taraf kaynaklardan indirilen imzasız uygulamaların yüklenmesini engeller. Varsayılan olarak engellenmiş olsalar bile cihazınıza imzasız uygulamalar yükleyebilirsiniz.

 • Cihazınıza üçüncü taraf uygulamaları yüklemek için Ayarlar>Ekranı Kilitle ve Güvenlik'e gidin.
 • Bilinmeyen Kaynaklar ayarını Açın.
 • Şimdi uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Uygulama bozuk olabilir

Bu, muhtemelen kullanıcıların Uygulama yüklenmedi hatasıyla karşılaşmasının en yaygın nedenidir. Bunun nedeni indirilen apk dosyasının kendi kendine bozuk olmasıdır. Bunun nedeni, uygulamayı indirdiğinizde (kötü internet bağlantısı vb. nedeniyle) bazı veri paketlerinin eksik olması veya sitedeki apk dosyasının bozuk olmasıdır. 

Bu sorunun çözüm adımları: 

 • Öncelikle, bu tür sorunları önlemek için uygulamayı güvenilir ve güvenli bir kaynaktan indirdiğinizden emin olun. Telefonunuza zarar verebilecek kötü amaçlı bir uygulamayla karşılaşabileceğiniz için arama sonuçlarına daha fazla dalmayın. 
 • Bazen (özellikle Android'in eski sürümlerinde) bir uygulamayı bir SD karttan veya bir dizinin içinden yüklemek, kurulum sırasında sorunlara neden olabilir. Yani yapmanız gereken tek şey indirdiğiniz apk dosyasını cihazınızın kök dizinine (herhangi bir klasörde değil, dahili depolama içinde) aktarmaktır. Ardından uygulamayı tekrar yüklemeyi deneyin. 
 • Yukarıdaki adım sizin için işe yaramadıysa, sorun apk dosyasının kendisindedir. Uygulamayı başka bir kaynaktan indirin ve kurun.

Yetersiz depolama

Uygulama yüklenmedi hatasının diğer bir yaygın nedeni, cihazınızın dahili deposunda yeterli boş alan olmaması olabilir. Çoğu kullanıcı, apk dosyasının boyutunun, uygulamanın gerçek boyutu olduğunu düşünür. Ama durum böyle değil. Aslında apk dosyası, uygulamanın kendisinin paketlenmiş bir sürümüdür. Uygulamayı yüklediğinizde, paket yükleyici apk dosyasını genişletir ve ek dosyaları cihazınıza kopyalar. 

Bu sorunun çözüm adımları: 

 • Çözüm açık, cihazınızın hafızasını boşaltmanız gerekiyor. 
 • Bunu yapmak için sık kullanmadığınız bazı uygulamaları kaldırın. Ayarlar>Uygulamalar ve Bildirimler>Uygulamalar>Kaldırmak istediğiniz uygulamaya dokunun>Kaldır'a basın. 
 • Büyük dosyaları cihaz deposundan SD kartınıza veya başka bir depolama ortamına taşıyın. 
 • Ayrıca, cihazınızın Telefon Yöneticisinden uygulama önbelleğini temizleyin. Cihazınızda önceden yüklenmiş bir Telefon Yöneticisi yoksa Play Store'dan bir tane yükleyin. 
 • Cihazınızda yeterli depolama alanına sahip olduktan sonra uygulamayı tekrar yükleyin. Herhangi bir hata olmadan kurulmalıdır.

Uygulamanın Uyumsuz Sürümü

Google Play Store'dan bir uygulama indirdiğinizde, cihazınız için uygulamanın en kararlı sürümünü yükler. Ancak harici kaynaklardan bir uygulama indirdiğinizde, telefonunuzun desteklemediği sürümü (CPU veya GPU uyumsuzluğu vb. nedeniyle) indirebilirsiniz. Bu nedenle, cihazınızın desteklemediği bir uygulamayı yükleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda "Uygulama yüklenmedi" hatasına da neden olabilir.

 • Bu sorunu çözmek için ciddi bir ince ayar gerekli değildir. Sadece uygulamanın eski bir sürümünü indirin ve yüklemeyi deneyin. Herhangi bir sorun olmadan kurulmalıdır.

Reberz

Aradığını bul !