Dokunmatik Ekranım Neden Çalışmıyor ?

Dokunmatik Ekranım Neden Çalışmıyor ?

Dokunmatik ekranlar çalıştıkları zaman harikadır, fakat bir dokunmatik ekran çalışmayı bıraktığında, tüm bu kullanım kolaylığı ortadan kalkar ve hayal kırıklığı başlar. En büyük sorun, bazı cihazlarda dokunmatik ekranın telefonunuz veya tabletinizle etkileşim kurmanın tek yolu olmasıdır. Bu aniden ortadan kalktığında, cihazınız tamamen kilitlenmiş gibi hissedersiniz.

  Tepki vermeyen bir dokunmatik ekranın profesyonel onarımlar gerektirdiği durumlar olsa da, tekrar çalışır hale getirmek için atabileceğiniz kolaydan gelişmişe bir kaç adım vardır.

Çalışmayan Dokunmatik Ekran için Temel Düzeltmeler

 • Ekranı tüy bırakmayan bir bezle temizleyin.
 • Cihazınızı yeniden başlatın.
 • Kılıfınızı veya ekran koruyucunuzu çıkarın.
 • Ellerinizin temiz ve kuru olduğundan; eldiven giymediğinizden emin olun.

Deneyim seviyeniz ne olursa olsun, dokunmatik ekranınız çalışmayı bıraktığında deneyebileceğiniz bazı temel ve kolay düzeltmeler vardır.

 • Cihazı yeniden başlatın. Kulağa oldukça basit gelebilir, ancak dokunmatik ekranınız çalışmayı bıraktığında, sorunu çözmek için genellikle dokunmatik ekranlı cihazınızı yeniden başlatmanız yeterlidir.
 • Dokunmatik ekranı ve ekran koruyucusunu temizleyin. Bazı durumlarda, biriken kir, ekran veya ekran koruyucu ile ilgili sorunlar nedeniyle, dokunmatik ekran düzgün yanıt vermeyi durduracaktır. Bununla başa çıkmak veya ekarte etmek oldukça kolay olduğundan, yeniden başlatma işe yaramadıysa cihazınıza kapsamlı bir temizlik yapmak iyi bir fikirdir.
 • Ekrana kir bulaşmasını önlemek için ellerinizi temizleyin. Dokunmatik ekranı tüy bırakmayan bir bezle silin. Bez kuru veya ıslak olabilir, ancak asla sırılsıklam olan bir bez kullanmayın.
 • Ekran koruyucuyu çıkarın. Altındaki ekran koruyucu kirlenirse, biraz ıslanırsa veya çok ısınırsa, dokunuşunuzu kaydetmeyi durduracaktır.
 • Ekran koruyucuda yırtık varsa veya yıllardır çıkarılmamışsa ekran koruyucuyu çıkardıktan sonra ekranı temizlemeniz gerekebilir.

Tepki Vermeyen Dokunmatik Ekran için Orta Düzey Düzeltmeler

 • Cihazınız ıslandıysa kurulayın.
 • Cihazınızı düşürdüyseniz, cihazınızın kenarlarına dokunun.
 • SD kart ve sim kartınızı çıkarın.
 • USB aygıtları gibi çevre birimlerinin bağlantısını kesin.

Cihazınız düşme veya ıslanma gibi bir miktar hasar gördüyse, tamir etmek biraz daha karmaşıktır ama adımları takip etmek hala oldukça kolaydır. Fakat cihazınızı kurtarmaya çalışırken rahat değilseniz, bir profesyonelden destek almanızı tavsiye ederiz.

Dokunmatik ekran için biraz daha karmaşık bir düzeltme, cihazı basitçe kapatıp tüm sim kartları, hafıza kartlarını ve çevre birimlerini çıkarmaktır. Bunun karmaşık olmasının nedeni, bu kartların bazen çıkarılmasının zor olmasıdır ve sorunun hangisi olduğunu anlamak için kartları teker teker tekrar takmanız gerekir.

 1. Cihazınızı kurulayın. Dokunmatik ekranlar ayrıca cihazınız ıslanırsa da çalışmayı durdurabilir, yanıt vermeyebilir veya düzensiz çalışabilir. Bu durumda telefonu tamamen kurutmak bazen sorunu çözer.
 2. Telefonun her köşesine hafifçe dokunun. Bir telefon düştükten sonra dokunmatik ekran çalışmayı durdurursa, bunun nedeni bazen sayısallaştırıcı bağlantısının gevşemesidir. Bu durumda, telefonun her bir köşesine hafifçe dokunmak bazen sorunu çözer. Bu işe yaramaz ise, sayısallaştırıcıyı sabitlemek için telefonunuzun içini açmanız gerekebilir.
 3. SIM kartı, hafıza kartlarını ve çevre birimlerini çıkarın. Daha az yaygın olmakla birlikte, SIM kartları, hafıza kartları ve çevre birimleri (USB aygıtları gibi) ile ilgili sorunlar bazen mobil ve windows cihazlarda dokunmatik ekran sorunlarına neden olabilir. Bağlantıları çıkarmadan önce, cihazınızı tamamiyle kapatıp, fişini çektiğinizden emin olun.
 4. Dokunmatik ekran hala çalışmıyorsa, Gelişmiş Düzeltmelere geçin.

Yanıt Vermeyen Dokunmatik Ekran için Gelişmiş Düzeltmeler

 • Cihazı güvenli moda alın.
 • Cihazın kalibrasyon aracını veya hassasiyet ayarını kullanın.
 • Sürücülerinizi güncelleyin veya yeniden yükleyin.

Dokunmatik ekranın çalışmayı durdurmasının birçok başka nedeni vardır ve bunların çoğunu anlamak oldukça zor olabilir.

Dokunmatik ekran sorunları, indirdiğiniz dosya veya programlardan da kaynaklanabileceğinden, sonraki adım telefonunuzu, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı güvenli modda başlatmaktır. Bu, temel olarak, fazladan programlar yüklemeyen bir çıplak kemik modudur, ancak onu çalıştırmak oldukça karmaşık olabilir.

Başka bir olası düzeltme, dokunmatik ekranı yeniden yapılandırmak ve sürücüleri yeniden yüklemektir. Bu daha da ileri düzeydedir.

 1. Bazı durumlarda, indirdiğiniz bir uygulama veya programla ilgili bir sorun dokunmatik ekranın yanıt vermemesine neden olabilir. Bunu çözmenin anahtarı, bu uygulamalar ve programlar güvenli modda yüklenmediğinden güvenli modda yeniden başlatmaktır.
  • Güvenli moda girdiğinizde dokunmatik ekranın çalışmaya başladığını fark ederseniz, indirdiğiniz bazı uygulama veya programlarda sorun vardır.
 2. iPhone 3D Touch hassasiyetini ayarlayın. iPhone 6s veya sonraki modellerinde yanıt vermeyen veya hatalı bir dokunmatik ekran yaşıyorsanız, bu bir 3D Dokunma hassasiyeti sorunu olabilir. Bu durumda, dokunmatik ekranın tamamen çalıştığını varsayarsak, bu ayarı yapmanız gerekecektir.
  1. Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > 3D ve Dokunsal Dokunma'ya gidin. Kaydırıcıyı hafif ve sert arasında ayarlayın. Ekran hala hatalıysa veya yanıt vermiyorsa 3D Touch'ı kapatmayı deneyin.
 3. Windows dokunmatik ekranınızı kalibre edin. Windows Dokunmatik Ekran Kalibrasyon Aracı, cihazınıza yaptığınız her dokunuşun merkezini sıfırlamanıza yardımcı olur. Dokunuşlarınızın biraz eksik göründüğünü fark ederseniz, bu her şeyi yeniden düzeltmenize yardımcı olabilir. 
 4. Bu Gelişmiş Düzeltmeleri denedikten sonra dokunmatik ekran hala çalışmıyorsa, sürücüleri güncellemeye ve dokunmatik ekranı yeniden yüklemeye geçin. 

 

Reberz

Aradığını bul !