League of Legends Hata Kodu 004 Nasıl Düzeltilir ?

League of Legends Hata Kodu 004 Nasıl Düzeltilir ?

League of Legends genellikle kullanıcılara, istemcinin oyunu yamalamanın başarısız olduğunu belirttiği bir Hata Kodu 004'ü sunar. Hata mesajı ayrıca oyunu yeniden başlatmanın sorunu çözebileceğini belirtir. Lol yamaları, oynanışı geliştirmek, hataları düzeltmek ve yeni özellikler tanıtmak için oyuna kod parçaları ekleme eylemidir. 

004 hata kodu, League of Legends'ı (LoL) güncellerken herhangi bir oyuncunun başına gelebilir ve  düzeltilmesi oldukça basittir. Çoğu zaman sorun çözülür ve oyun istemcisini yeniden başlatıp tekrar yama yapmaya çalışmak yeterlidir. Basit yeniden başlatma işe yaramazsa, aşağıda listelenen çözümlerle ilerleyebilirsiniz. 

League of Legends'ta Hata Kodu 004'ün nedeni nedir? 

League of Legends'ta hata kodu 004, oyunu güncelleme/yama ile ilgili olduğu için birkaç farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları: 

 • İstemcide yönetici ayrıcalıkları yok ve bilgisayar yama yapmasına izin vermiyor. 
 • Sabit disk sürücünüzde yeterli alan yok. Yama, kodu indirip uygulayabilmesi için her zaman biraz fazladan alan gerektirir. 
 • Oyunun kurulumu bozuk ve onarılması gerekiyor. 
 • Oyun istemcisi bozuk ve değiştirilmesi gerekiyor.
 • Yama indirilirken ve kurulurken oyun tarafından gerçekleştirilen çeşitli eylemleri engelleyen bir virüsten koruma yazılımı olabilir. Windows Defender/Güvenlik Duvarı'nın da sorunlara neden olduğu biliniyor. 
 • LoL'nin yapılandırma dosyaları bozuk ve değiştirilmesi gerekiyor. Yapılandırma dosyaları her kullanıcı için benzersizdir ve dosyalardan herhangi biri düzgün çalışmıyorsa sorunla karşılaşabilirsiniz. 
 • İyi bir internet bağlantısı yok veya DNS ile ilgili sorunlar var 

Çözümlere başlamadan önce, bilgisayarınızda bir yönetici hesabınızın olduğundan ve herhangi bir kuruluşa ait olmayan iyi bir internet bağlantınızın olduğundan emin olun. Herhangi bir Güvenlik Duvarı arkasında bir internet bağlantısı kullanıyorsanız veya bir enstitü LAN'ı kullanıyorsanız, bu durumlarda bazı ağ eylemleri kısıtlandığından bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Açık bir internet bağlantınız olduğundan kesinlikle emin olduğunuzda, ancak o zaman devam edin. 

1. Oyunu Yönetici Olarak Başlatma 

Teknik bir şey denemeden önce, oyunu yönetici olarak başlatmayı denemelisiniz. Yönetici olarak oturum açmış olsanız bile bunu yapın. Windows, üçüncü taraf uygulamaların sınırlı izinlerle neler yapabileceği konusunda tasmasını sıkılaştırdı. Bu nedenle, bazı durumlarda, yalnızca yönetici ayrıcalıklarına sahip olmadığı için yama başarısız olur. 

 • Oyun başlatıcısına sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin. 
 • Özellikler'e girdikten sonra, Uyumluluk sekmesine tıklayın ve Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini işaretleyin.
 • Değişiklikleri kaydedip çıkmak için Uygula'ya basın. Şimdi oyunu tekrar başlatmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Hatta oyunu uyumluluk modunda başlatmayı deneyebilir ve herhangi bir fark yaratıp yaratmadığını görebilirsiniz. 

2. Sabit Sürücüdeki Alanı Kontrol Etme 

Sabit sürücünüzde uygulamanın kurulu olduğu yerde fazla yer olmadığı için yamanın başarısız olmasının bir başka önemli nedeni. Çoğu kullanıcı oyunu Yerel Disk C'ye yüklediği ve yamanın yüklenmesinde alan sıkıntısı olabileceği için bu yaygın bir durumdur. 

Dosya Gezgini'ni başlatmak için Windows + E tuşlarına basın ve sol gezinme çubuğunda bu bilgisayara tıklayın. Şimdi her sürücünün altındaki bilgilerden yeterli alan olup olmadığını kontrol edin. Değilse, gereksiz programları temizleyebilir ve aşırı yüklü programları kaldırabilir ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra tekrar yama yapmayı deneyebilirsiniz. 

3. Antivirüs Yazılımını Kontrol Etme 

Nedenlerde belirtildiği gibi, Antivirüs Yazılımının oyunu yamalarken sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Yama, ek yazılım indirmeyi içerdiğinden ve mevcut yüklemeyi değiştirdikten sonra kodu birleştirir. Antivirüsünüz bunu bir tehdit veya yanlış pozitif olarak algılarsa, bu eylemlerin hiçbirini gerçekleştiremezsiniz

Antivirüs yazılımınızı geçici olarak kapatabilirsiniz. Antivirüsü devre dışı bırakmak işe yararsa, bir istisna ekleyebilir ve tekrar etkinleştirebilirsiniz. Üçüncü taraf Antivirüs yazılımına ek olarak, Windows Defender/Güvenlik Duvarı'nın da sorunlara neden olduğu bilinmektedir. 

4. Oyun yapılandırma dosyalarını silme 

Üç çözüm de işe yaramazsa oyun yapılandırma dosyalarını silmeyi deneyebilirsiniz. Bu yapılandırma dosyaları, oyunun yüklenmeden önce başvurduğu ayarları içerir. Oyunun önyükleme sırasında ihtiyaç duyduğu ayarların geçici olarak saklanmasıdır. 

Yapılandırma dosyalarının zaman zaman bozulduğu bilinmektedir. Yapılandırma dosyalarını silmeyi deneyeceğiz ve bunun sorunu çözüp çözmediğini göreceğiz. 

 1. Riot Games'i kurulu olduğu dizinden açın sonra Config klasörünü açın. 
 2. Şimdi 'game.cfg' dosyasını silin. Hatta kesip farklı bir yere yapıştırabilirsiniz, böylece işler kötüye giderse değiştirebilirsiniz. 
 3. Şimdi League of Legends ana dizinine geri dönün ve RADS > projects > league_client > releases bölümüne gidin. Mevcut en son sürüm klasörünü silin. 
 4. Şimdi pencereyi kapatın ve başlatıcıyı kullanarak oyunu yönetici olarak başlatın.

5. Hextech Onarım Aracını Kullanma 

Hextech, League of Legends'ın yayıncısıdır ve diğer birçok yayıncı gibi, oyundaki veya istemcideki tutarsızlıkları onarmak için kullanılabilecek bir onarım aracı da içerir. Onarım mekanizması, önceden kurulmuş tüm modülleri arayacak ve özelliklerini ana dosyalarla karşılaştıracaktır. Herhangi biri yerinde değilse, düzeltilecektir. 

 1. Hextech Onarım Aracını resmi web sitesinden indirin. İndirdikten sonra sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin. (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.)
 2. Şimdi Yeniden Göndermeyi Zorla (Force Repatch) seçeneğini işaretleyin ve Başlat'a tıklayın. İşlemin bitmesini bekleyin. 
 3. İlerleme tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Ayrıca Güvenlik Duvarı ayarlarını değiştirebilir ve hatta sorun olup olmadığını görmek için bunları geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. 

6. Google'ın DNS'sini Ayarlama 

Yukarıdaki yöntemlerin tümü işe yaramazsa, internet ayarlarınızda Google'ın DNS'sini (Alan Adı Sunucusu) ayarlamayı deneyebilir ve ardından League of Legends yamasını deneyebilirsiniz. Bilgisayarınız uygun DNS sunucularını otomatik olarak bulamazsa da yama başarısız olabilir. Bu ayar, bunun olmamasını sağlayacaktır. 

Ayrıca, internet yapılandırma ayarlarınızı temizlemeyi ve IP adresinizi yenilemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca ağ bağlantınızı değiştirmeyi deneyin ve tekrar deneyin. 

 • Denetim masasını açın ve 'Ağ ve İnternet' seçeneğine gidin.
 • Ağ ve paylaşım merkezine tıklayın.
 • Ağınızı seçin ve özelliklere tıklayın.
 • Internet Protokolü sürümünüzü seçin ve özelliklere tıklayın. (Türkiyede genellikle İnternet Protokol Sürüm 4'tür)
 • Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini seçin.
 • Hem tercih ettiğiniz hem de alternatif DNS adreslerinize 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 rakamlarını girin. 

Tüm bu çözümler işe yaramazsa Hextech Repair Tool'u Çözüm 5'teki gibi çalıştırabilir ve oyunu yeniden yükleyebilirsiniz. Ayrıca yeni bir kopya indirmeyi deneyebilir ve mevcut olanı bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra yükleyebilirsiniz. 

Reberz

Aradığını bul !