Steam Disk Yazma Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir?

Steam Disk Yazma Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir?

Steam platformunda satın aldığınız bir oyunu indirirken veya güncellerken Steam disk yazma hatası oluşabilir. Bu mesajlar genellikle yeni bir oyun yüklemeye, indirmeye çalıştığınızda veya daha önce yüklediğiniz bir oyunu güncellemeye çalıştığınızda görünür. Güncelleme gerektiren bir oyunu başlatmaya çalıştığınızda da görünebilir. 

Steam Disk Yazma Hatalarının Nedeni

Steam disk yazma hatası, Steam'in bir güncelleme veya yeni kurulum sırasında oyun verilerini indiremediği ve bilgisayarınızdaki depolama sürücüsüne kaydedemediği her durumda görünür.

Disk yazma hatası şu durumlarda meydana gelebilir:

 • Depolama diskiniz veya Steam klasörü yazmaya karşı korumalıdır. 
 • Depolama diskinizde kusurlar var. 
 • Virüsten koruma yazılımınız veya güvenlik duvarınız, Steam'in verileri indirmesini ve kaydetmesini engeller. 
 • Steam dizininde bozuk veya güncel olmayan dosyalar var. 

Steam Disk Yazma Hatası Nasıl Onarılır?

Steam disk yazma hatasıyla karşılaşırsanız, şu düzeltmeleri deneyin: 

 1. Steam'i yeniden başlatın. Geçici bir sorunu ortadan kaldırmanın en kolay yolu, Steam istemcisini kapatmak, yeniden açmak ve ardından yeniden indirmeği denemek veya oyunu açmaktır.
 2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Steam'i kapatıp yeniden açmak sorunu çözmezse, bilgisayarı yeniden başlatmak Steam'i engelleyebilecek devam eden işlemleri kapatarak sorunu çözebilir. 
 3. Depolama diskinizden yazma korumasını kaldırın. Yazma koruması, bilgisayarın bir klasöre veya tüm depolama diskinize dosya eklemesini veya değiştirmesini engeller. Sorunun kaynağının bu olduğunu düşünüyorsanız, Steam oyunlarınızın hangi depolama diskinizde depolandığını bulun ve ardından bu depolama diskinizden yazma korumasını kaldırın. 
 4. Steam klasörü için salt okunur ayarını kapatın. Steam dizini salt okunur olarak ayarlandıysa, dizinin tamamı yazmaya karşı korumalıdır. Steam klasörü özelliklerine gidin ve salt okunur ayarının seçili olmadığından emin olun. 
 5. Steam'i yönetici olarak çalıştırın. Yazılımı yönetici olarak çalıştırmak, ona ekstra izinler verir ve birkaç garip sorunu çözebilir. 
 6. Bozuk dosyaları silin. Steam bir oyun indirirken bir şeyler ters gittiğinde, Steam disk yazma hatasına neden olan bozuk bir dosya oluşturabilir. Bu sorunu çözmek için ana Steam klasörüne gidin ve steamapps/common dizinini açın. Oynamaya çalıştığınız oyunla aynı ada ve 0 KB boyutunda bir dosya görürseniz, dosyayı silin ve oyunu tekrar indirmeyi veya başlatmayı deneyin. 
 7. Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın. Steam kitaplığınızda oyuna sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin. Ardından Yerel Dosyalar sekmesine gidin ve Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula'yı seçin. Steam herhangi bir bozuk dosya bulursa, bu dosyaları otomatik olarak değiştirir. 
 8. Steam indirme önbelleğini temizleyin. Steam indirme önbelleği bozuksa, disk yazma hatalarına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için Steam'i açın ve Steam > Ayarlar > İndirilenler > İndirme Önbelleğini Temizle'ye gidin. 
 9. Steam'i farklı bir depolama diskine taşıyın. Bazı durumlarda, depolama diskinde Steam'in diske yazmasını engelleyen bir sorun olabilir. Birden fazla depolama diskiniz veya bölümünüz varsa Steam kurulum klasörünü farklı bir diske taşıyın. 
 10. Virüsten koruma programını devre dışı bırakın veya istisnalar ekleyin. Nadir durumlarda, virüsten koruma programları Steam'i yanlışlıkla bir tehdit olarak tanımlayabilir ve oyun verilerini indirip kaydetmesini engelleyebilir. Antivirüs devre dışı bırakıldığında Steam disk yazma hatası ortadan kalkarsa, antivirüs taramalarına Steam için bir istisna ekleyin. 
 11. Güvenlik duvarını devre dışı bırakın veya istisnalar ekleyin. Güvenlik duvarını geçici olarak devre dışı bırakmak sorunu çözerse, Windows güvenlik duvarına Steam'i bir istisna olarak ekleyin. 

 

Reberz

Aradığını bul !