Valorant Siyah Ekran Hatasının Çözümü

Valorant Siyah Ekran Hatasının Çözümü

Valorant'ı açarken siyah ekranla mı karşılaşıyorsunuz yoksa oyun sırasında siyah ekran mı görünüyor? Eğer öyleyse, endişelenme. Bu sorunun nedenleri çok çeşitli olsa da, bu yazıdaki kanıtlanmış yöntemlerle kolayca düzeltebilirsiniz. 

İşte diğer oyunculara Valorant siyah ekranı konusunda yardımcı olan 7 hızlı düzeltme. Hepsini denemek zorunda değilsin. Sorununu çözeni bulana kadar listede ilerleyin. 

1. Grafik sürücünüzü güncelleyin

Hatalı veya güncel olmayan bir grafik sürücüsü, çeşitli oyun sorunlarını tetikleyecektir. Valorant siyah ekran sorununu gidermek ve en akıcı oyun deneyimini elde etmek için en son grafik sürücüsünü yüklediğinizden emin olun. 

2. Ortam değişkenlerini yapılandırın

Ortam değişkenleri, uygulamanızın yapılandırılmasını kolaylaştıran bir tekniktir. Bu, program aksaklıkları için yaygın olarak kullanılmaz, ancak  Valorant başlarken oluşan siyah ekran için etkili bir şekilde çalışır. 

 • Windows arama kutusuna ortam değişkenleri yazın ve Sistem ortam değişkenlerini düzenle'yi seçin. 
 • Ortam Değişkenleri'ne tıklayın. 
 • Sistem değişkenleri altındaki Yeni'ye tıklayın.
 • Açılan pencerede, ayarları aşağıdaki gibi yapılandırın:
 • Değişken adı: OPENSSL_ia32cap
 • Değişken değeri: ~0x200000200000000 
 • Değişiklikleri uygulamak için Tamam'ı tıklayın. 

Şimdi Valorant'ın nasıl çalıştığını görün. Hala şans yok mu? Aşağıdaki sonraki yöntemi deneyin. 

3. Ekran modunu değiştir 

Uygun olmayan grafik ayarları GPU'nuzu aşırı yükleyebilir. Birçok oyuncunun önerdiği gibi, ekran modunu değiştirmek Valorant siyah ekran sorununu önemli ölçüde çözdü. 

Bunu yapmak için klavyenizdeki Alt ve Enter tuşuna aynı anda basmanız yeterlidir. Bu, Pencereli mod ve Tam Ekran modu arasında geçiş yapmanızı sağlar. Siyah ekranın kaybolup kaybolmadığına bakın. Değilse, bir sonraki çözüme geçin. 

4. Valorant'ı özel bir grafik kartında çalıştırın 

Bilgisayarınızda iki grafik kartınız varsa, Valorant'ı özel GPU'nuzda çalıştırdığınızdan emin olun, çünkü dahili kart genellikle grafik yoğun oyunlar için yetersizdir ve çökme sorununu tetikleyebilir. NVIDIA kartınızın doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek için aşağıdaki talimatları izleyin. 

 • Masaüstünüzdeki herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve NVIDIA Denetim Masası'nı seçin. 
 • Sol bölmede 3D ayarları > 3D ayarlarını yönet'i seçin.
 • Program Ayarları sekmesine gidin ve Ekle düğmesini tıklayın. 
 • Listeden Valorant'ı seçin ve program ekle'ye tıklayın. 
 • Tercih edilen grafik işlemcisi olarak Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini seçin.
 • Kurulumu kaydetmek için Uygula'ya tıklayın.

Test etmek için Valorant'ı başlatın. Siyah ekran sorunu çözülmediyse, Çözüm 5'e devam edin. 

5. Valorant'ı yönetici olarak çalıştırın 

Valorant normal işlev için gerekli izinlere erişemezse oyun istendiği gibi başlamaz ve siyah bir ekran görüntülenebilir. Valorant'ı yönetici modunda çalıştırmak için buradaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Masaüstünüzde Valorant'a sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.
 • Uyumluluk sekmesini seçin. Ardından Bu programı yönetici olarak çalıştır'ı işaretleyin ve Tamam'a tıklayın. 

Oyununuzu test etmek için Valorant'ı yeniden başlatın. Siyah ekran tekrar ortaya çıkarsa, hayal kırıklığına uğramayın. Denenecek iki düzeltme daha var. 

6. Overclock'u durdur 

Grafik işlemede ve daha iyi oyun performansında bir artış için donanımınızı overclock edebilmenize rağmen, bunu yapmak sisteminizi kararsız hale getirebilir. Valorant siyah ekranın nedeninin bu olup olmadığını görmek için MSI Afterburner gibi hız aşırtma yardımcı programlarını kapatabilir ve saat hızını varsayılana geri ayarlayabilirsiniz. 

7. Antivirüsü geçici olarak devre dışı bırakın 

Bilgisayarımızı kötü amaçlı yazılımlardan ve siber saldırılardan korumak için bir virüsten koruma programı yüklememiz gerekiyor. Ancak bazen Valorant gibi oyunlarınıza müdahale edebilir. Test etmenin kolay bir yolu, virüsten koruma yazılımınızı geçici olarak devre dışı bırakmaktır. 

Valorant'ı normal şekilde oynayabilirseniz, Valorant'ı ve ilgili dosyasını anti-virüs programlarınızın istisna listesine eklediğinizden emin olun. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, virüsten koruma yazılımının belgelerine başvurabilir veya daha fazla yardım için satıcıyla iletişime geçebilirsiniz. 

Reberz

Aradığını bul !