Windows 10’da son aramaların görüntülenmesi nasıl devre dışı bırakılır ?

Windows 10’da son aramaların görüntülenmesi nasıl devre dışı bırakılır ?

Windows 10’da bir arama çalıştırdığınızda, bunu Başlat Menüsünü veya görüntüleniyorsa özel arama kutusunu kullanarak yapabilirsiniz. Her iki arama seçeneği de arama sonuçlarını kullanıcıya görüntülemek için aynı Windows Arama bileşenini kullanır, ancak hizmetlerin ön sayfası farklıdır.

Başlat Menüsü varsayılan olarak yüklü programları ve kutucukları görüntüler; arama kutusu, kullanıcının daha önce yaptığı hızlı aramaların ve son aramaların bir listesini gösterir.

Bazı kullanıcılar, arama terimine yalnızca bir tıklama veya dokunma gerektirdiği için bir aramayı tekrar etmeyi çok kolaylaştırdığından, son aramaların listesini faydalı bulabilir. Başkaları, bilgilerin görüntülenmemesini tercih edebilir, örn. aramalarının yanlışlıkla başkalarına ifşa edilmemesini sağlamak istediklerinde.

Tek tek arama kayıtlarını, fareyi bir girişin üzerine getirip ardından görüntülenen x simgesini seçerek kaldırabilirsiniz.

Windows 10, arama terimlerinin cihaza yerel olarak kaydedilmesini devre dışı bırakma seçeneğiyle birlikte gelir. Kullanıcılar, Arama kutusundaki son aramalar listesini kaldırma işlevini devre dışı bırakabilir ve verilerin cihazda saklanmasını durdurabilir.

Son aramaların görüntülenmesi nasıl kapatılır ? 

  • Ayarlar uygulamasını açmak için Başlat> Ayarlar’ı seçin veya Windows-I klavye kısayolunu kullanın.
  • Ara’ya gidin. İzinler ve Geçmiş bölümünde olmalısınız.
  • Geçmiş bölümüne gidin.
  • “Bu cihazda arama geçmişi” seçeneğini değiştirin. Bunu yapmak, arama geçmişinin görüntülenmesini ve aramaların yerel cihazda kaydedilmesini devre dışı bırakır.
  • Mevcut kayıtların da kaldırılmasını istiyorsanız “cihaz arama geçmişini temizle” yi seçin. Düğmeyi etkinleştirmezseniz, kaydedilen aramalar cihazda kalır. Özelliği daha sonra tekrar etkinleştirirseniz, silmediğiniz takdirde geçmiş aramalarınızı tekrar göreceksiniz.

Daha sonra arama kutusunu açtığınızda, artık orada listelenen son aramaları görmeyeceksiniz.

Reberz

Aradığını bul !