Yavaş Bir iPad Nasıl Hızlandırılır ?

Yavaş Bir iPad Nasıl Hızlandırılır ?

İPad'iniz yavaş mı çalışıyor yoksa birkaç saat sonra kapanıyor mu? Daha eski iPad modellerinde performansın düşmesi daha olası olsa da, en yeni iPad bile yavaşlayabilir. İşte bu yavaşlamaların nedenleri ve bunları düzeltmeye yönelik ipuçları. 

Ipad Performansının Düşmesinin Sebebi Nedir ? 

Bir İpad'in yavaş çalışmasının birçok nedeni vardır. Cihaza yüklenen bir uygulamanın sorunları olabilir. İnternet bağlantınız yabaş olabilir. İpad daha eski bir işlem sistemini çalıştırıyor olabilir, arka planda uygulama yenileme özelliği etkinleştirilmiş veya cihazınızın depolama alanı dolu olabilir.

Yalnızca İnternette gezinmek için İpad'inizi kullanırken performansın yavaş olduğunu fark ederseniz, İpad için Safari rekramlarla uğraşmakta zorlanıyor olabilir. İyi haber şu ki, bu sorunların çoğunun düzeltilmesi kolay.

Yavaş Bir iPad Nasıl Hızlandırılır ?

Aşağıdaki çözümler, İpadinizi tekrardan formuna sokmanıza yardımcı olabilir:

  1. iPad'i yeniden başlatın. Bir aygıtla ilgili bir sorunla karşılaştığınızda, mükemmel bir ilk adım, o aygıtı yeniden başlatmaktır ve iPad de bir istisna değildir. iPad'i yeniden başlatmak, geçici bellekteki her şeyi temizler ve işletim sistemine temiz bir başlangıç sağlar.
  2. Mevcut iPad uygulamasından çıkın. Bir iPad'in yavaşlamasının bir nedeni, iPad'den ziyade bir uygulamayla ilgili bir sorundur. Uygulamadan çıkmak, ardından uygulamayı yeniden açmak sorunu çözebilir.
  3. Tüm uygulamaları App Switcher'dan kaldırın. iPad'iniz, açtığınız her uygulamayı iPad görev yöneticisi olan App Switcher'a ekler, böylece çoklu görev sırasında uygulamalar arasında hızla geçiş yapabilirsiniz. Bir süre sonra App Switcher'daki uygulama sayısı artabilir. Bu uygulamaların çoğu askıya alınmış modda veya arka planda çalışıyor. Uygulamaları App Switcher'dan kaldırmak, belleği boşaltır ve performansı iyileştirebilir.
  4. Arka planda çalışan uygulamalardan çıkın. Bazı uygulamalar, siz uygulamadan çıktıktan sonra bile arka planda çalışmaya devam eder. Bunlar genellikle müzik akışı yapan uygulamalar (yerleşik Müzik uygulaması, Pandora ve Spotify gibi) ve video akışı uygulamaları (Apple TV uygulaması veya kablo ve uydu sağlayıcılarının uygulamaları gibi).
  5. Wi-Fi bağlantınızı kontrol edin. iPad'i yeniden başlatmak performansını iyileştirmiyorsa, yavaş çalışan iPad olmayabilir. Kablosuz ağınız olabilir. Kablosuz ağ kontrol edilirse, bir internet hız testi yapın. Yönlendiriciye yaklaştıkça hız artarsa, Wi-Fi menzilinizi artırmaya bakın.
  6. iPadOS'u güncelleyin. İşletim sistemini güncel tutmak önemlidir. Bunu yapmak, en son performans güncellemelerinin yanı sıra en son güvenlik düzeltmelerine sahip olmanızı sağlar.
  7. Bir reklam engelleyici yükleyin. İPad'iniz web'de gezinirken öncelikle yavaşlıyorsa, ancak internet hızınız iyiyse, ziyaret ettiğiniz sayfalar olabilir. Bir web sayfasında ne kadar çok reklam varsa, sayfanın yüklenmesi o kadar uzun sürer. Reklam engelleyiciler, reklamların web sayfalarına yüklenmesini engelleyerek web sayfalarının Safari'de daha hızlı yüklenmesini sağlar.
  8. Arka Plan Uygulaması Yenileme'yi kapatın. Arka Planda Uygulama Yenileme, uygulamaların, siz onları kullanmadığınız zamanlarda bile içeriklerini yenilemesine olanak tanır. Örneğin, Facebook haber kaynağınız için gönderileri alabilir veya bir haber uygulaması sizin için hazır olmaları için en son makaleleri getirebilir. Sonuç olarak, bu özellik işlem süresini ve internet bant genişliğini alır ve bu da iPad'in biraz daha yavaş çalışmasına neden olabilir.
  9. Artık kullanmadığınız uygulamaları silin. iPad'in depolama alanı azsa, cihazda yer açmak bazen performansı artırabilir. iPad'inizde en çok alanı hangi uygulamaların kullandığını görmek için Ayarlar > Genel > iPad Depolama'yı seçin. Burada, iPad'de yüklü olan tüm uygulamaları, her birini en son ne zaman kullandığınızı ve her birinin ne kadar yer kapladığını görüntüleyebilirsiniz. Uygulamaya dokunup ardından Uygulamayı Sil'i seçerek kullanmadığınız uygulamaları silin.

Reberz

Aradığını bul !