Yazma Korumalı Diski Düzeltmenin 4 Yolu

Yazma Korumalı Diski Düzeltmenin 4 Yolu

USB flash sürücü, SD kart, CD veya kalem sürücü gibi çıkarılabilir bir diski biçimlendirmeye çalışırken hiç “disk yazma korumalı” hatasını aldınız mı? Disk, Windows 10/8 / 7’de biçimlendirme, veri yazma, yani dosyaları kopyalayıp genel USB çubuğuna yapıştırma işlemlerini durduran yazma korumalı bir hatadır. Sürücüdeki yazma korumasını kaldırmak zorunludur. “Disk yazma korumalı, yazma korumasını kaldırın veya başka bir disk, çıkarılabilir disk kullanın” sorununu şimdi düzeltmek için nasıl yapılır kılavuzunu adım adım öğrenin.

Fiziksel Anahtarla Yazma Korumasını Kaldırın

Çıkarılabilir depolama aygıtlarını bir Windows bilgisayarında çok kullanıyoruz ve bazılarınız, çoğunlukla “disk yazma korumalı” olan disk arızası sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Windows, diskinizi, örneğin bir SanDisk 4GB USB flash sürücü gibi yazmaya karşı korumaya başladığında, yazma korumasını kaldırana kadar artık onu kullanamazsınız. Ancak fiziksel bir anahtarınız varsa bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Bazı USB flash sürücülerin ve SD kartların yan tarafında verileri korumak için fiziksel anahtarlar bulunur. USB sürücüsü veya SD kart anahtarı kilitlenirse, cihaz tüm PC veya cihazlarda yazmaya karşı korumalı hale gelebilir. Düğmeyi kapatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Virüsleri Temizleyerek Yazmaya Karşı Korumayı Kaldırma

Bir sonraki şey, USB flash sürücüyü, SD kartı veya sabit sürücü virüslerini kontrol etmek ve temizlenmelidir. Depolama ortamınızı bilgisayarınıza bağladığınızda, kolayca virüs bulaşabilir ve saldırıya uğrayabilir. Yasadışı bir web sitesinden indirildikten sonra USB flash sürücüler ve SD kartlar kilitlenir veya saldırıya uğrar. Veriler kilitlenir veya erişilemez hale gelir, bu da diskin yazma korumalı hatasına neden olabilir.

Özelliklerde Salt Okunur Durumunun işaretini kaldırın

Bazen tek bir dosya dengeyi bozabilir. Tek bir dosyada değişiklik yapmak istediğinizde ancak yapamadığınızda, dosya yazma korumalı olabilir. Şu anda, salt okunur seçeneğinin işaretli olmadığından emin olmalısınız.

  • Adım 1. Yazma korumalı dosyaya sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.
  • Adım 2. Alttaki seçenekleri kontrol edin, “Salt okunur” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun. Ardından, bu değişikliğin etkili olması için “Uygula” yı tıklayın.

Yazma Korumasını Temizlemek için CMD’yi Çalıştırın

Yazma korumasını kaldırmanın ve “disk yazma korumalı” hatasını çözmenin bir başka etkili yolu da Komut İstemi kullanmaktır. CMD’ye aşinaysanız, aşağıdaki adımları izleyin:

  • Adım 1. Aynı anda “Windows + R” tuşlarına basın, cmd yazın ve yönetici “Komut İstemi”ni çalıştırın.
  • Adım 2. Aşağıdaki komut satırlarını yazın ve her komut satırından sonra Enter tuşuna basın.
diskpart

list disk

select disk #

attributes disk clear readonly
  • Adım 3. Komut istemcisini kapatın.

Reberz

Aradığını bul !